Novinky a názory / zprávy

Bienále experimentální architektury obrazem

V Galerii Jaroslava Fragnera v Praze právě probíhá výstava Bienále experimentální architektury. Co se pod tímto pojmem skrývá vám přiblíží tento článek.

EARCH.CZ , 10. 9. 2015

Bienále experimentální architektury v pražské Galerii Jaroslava Fragnera představuje současnou digitální kulturu v architektuře i urbanismu. Je spektrem digitálních obrazů a animací, které prezentují aktuální technologie, materialitu, ekologii a zrealizované vize.

V architektuře a urbanismu hrály vždy velkou roli nové digitální technologie a příroda jako inspirace a zdroj pro architekty a urbanisty. Počítačové technologie umožňovaly architektům a urbanistům (Otto Frei, Peter Eisenman, Frank Gehry, Greg Lynn) analyzovat a simulovat komplexnost přírody, její procesy a aplikovat je do nosných systémů budov, povrchů a urbánních struktur. Počítačově automatizované modely předpověděly budoucí urbánní usedlosti, strukturu chování, simulace a formy.

Digitální technologie ovlivňují rovněž materiály a ekologii. Automobilový, lodní a letecký průmysl se stal inspirací a zdrojem pro výzkum inteligentních materiálů aplikovaných do architektury a urbanismu, které umožňují překročit formální a statické řešení architektury. Na tuto problematiku navazuje otázka ekologie. Tu nepředstavují zelené fasády, nýbrž technologie a inteligentní materiály. Materiály, u nichž jsou vlastnosti a struktura obrazem přírody – a nové ekologie, která umí dýchat, regulovat životní prostředí, rodit se, odumírat a esteticky se přizpůsobit navržené formě.

Tyto současné technologické postupy, materiály, ekologie a strategie navrhování nejsou virtuální, ale reálné a aktuální.

Součástí bienále je kromě výstavy také sympozium poskytující prostor pro prezentaci a diskuzi domácích i světových profesionálů, inovátorů a expertů působících v Evropě, Americe, Asii i Austrálii. EAB nabízí prostřednictvím výstavy a mezinárodního sympozia odpovědi na otázky týkající se evoluce a budoucnosti v architektuře a urbanismu. Přináší informace a zprostředkovává setkání s významnými osobnostmi z oboru z celého světa, jejichž výzkum a téměř u všech i pedagogická činnost je většině naší veřejnosti a studentům nedostupná.

„Po průmyslové revoluci, digitální evoluci a v dnešní postdigitální éře se snažíme zkoumat a pochopit původ logiky a technik architektury, designu a umění prostřednictvím vědy, přírody, technologií a lidských zdrojů. Zaměřujeme se na spekulativní a digitální kódované říše založené na algoritmech, nových syntetických a generativních metodách, které jsou schopny rozšířit zavedený formální jazyk a přístup v designu. Vytváříme novou sadu nástrojů, jež dokáží narušit, optimalizovat, simulovat a vytvářet logický zrod nových počátků lidského vnímání.“

Martin Gsandtner

„Termín experiment architektura používá po konci revolučních 60. letech, od Petra Cooka v Londýně, Coop Himmelb(l)aua ve Vídni až po Lebbeuse Woodse v New Yorku. Současný architektonický výzkum je o vizích pro dnešek, které již dokážeme realizovat „right now“. Něco, co dosud nebylo možné a nemá ještě svou archeologii. Haute couture experimentální architektury je dnes exkluzívním testovíním prêt-à-porter architektonické profese.“

Imrich Vaško

Galerie Jaroslava Fragnera připravila ve spolupráci s kurátory EAB site specific instalaci, která v rámci Open Air Arény Betlémské náměstí 2015 oživuje exteriér před galerií. Výrazná, sytě růžová 3D skládačka nazvaná BLOOM (angl. květ) je městská hračka určená pro městské „zahradničení“. Umožňuje skládat komponenty do různých tvarů a podoby, do spirál, větví nebo kruhů, ale rovněž je možné z ní složit funkční mobiliář.

Jejími autory jsou britští architekti Alisa Andrasek a Jose Sanchez, který je na EAB zastoupen se svým ateliérem plethora-project a projektem Polyomino. Tento architekt a programátor bude také jedním z hostů sympozia.

  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 10. 9. 2015
  • zdroj: * Tisková zpráva

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři