Novinky a názory / názory a komentáře

DaM - seriózní sextet

Architektonická kancelář DaM, patřící dnes ve svém oboru mezi špičku, byla založena již v roce 1990 jako soukromá česko - švýcarská kancelář Dipl. arch. Richardem Doležalem a Ing. arch. Petrem Malinským. V současnosti jsou dalšími čtyřmi partnery architekti Petr Burian, Jiří Havrda, Jiří Hejda a Jan Holna. S Petrem Burianem se můžete setkat 7.9. 2011 na konferenci Beton v architektuře v rámci festivalu ARCH FOR PEOPLE.

Kateřina Frejlachová , 31. 8. 2011

Celkově kancelář tvoří 30 pracovníků (architekti, stavební inženýři a administrativní síly) a dále řada externích spolupracovníků jednotlivých profesí.

DaM za dobu svého působení navrhli a realizovali řadu projektů a staveb jak ve Švýcarsku, tak v České Republice. S průřezem tvorby DaM jsme se mohli seznámit v r. 2009 na výstavě v Galerii Jaroslava Fragnera. Výstava a následně vydaná monografie mapovala dvacetiletou existenci studia na poli architektury, charakterizovanou kromě soudobé produkce, také rekonstrukcemi a citlivými architektonickými zásahy do historického prostředí.

K nejznámějším realizacím patří bezesporu Palác EURO - administrativní budova na Můstku, která zakončuje západní stranu Václavského náměstí. Palác EURO byl dokončen roku 2002, získal ocenění Grand Prix 2003 v kategorii novostavba a je vnímán pozitivně nejen odbornou, ale i laickou veřejností.

Jméno ateliéru je také spojeno s národní kulturní památkou největšího významu, s Pražským hradem. Architekti DaM jsou autory rekonstrukce Ústavu šlechtičen, stavebních úprav Starého královského paláce a také expozice „Příběh Pražského hradu“ (2004) Ve Švýcarsku byly realizovány např. výrobní budova firmy Rolex v Bielu (1995) nebo lesnická škola v Lyssu (1993). V roce 2010 Praze přibyla nová realizace administrativní budovy BB Centrum-Filadelfie a v Karlíně se v současné době dostavuje kancelářský objekt Main Point.

Příval čerstvého vzduchu do lehce zatuchlého povětří pražské „omítkové“ architektury přináší i nová realizace atelieru DaM na Petrském náměstí. Bytový dům s tělocvičnou z pohledového betonu si nezadá s architekturou nejlepšího evropského formátu. Autonomní a působivá fasáda odpovídá a dodává „šmrnc“ eklektickému městskému okolí. Zajímá vás, jak obtížné je dnes takový dům v centru Prahy postavit? Nejen o tom nás poučí jeden ze spolumajitelů DaM, architekt Petr Burian na konferenci Beton v architektuře, která se koná v Praze 7. září v rámci festivalu ARCH FOR PEOPLE.

<p>&#160;</p>

<p>&#160;</p>

<p>&#160;</p>

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři