Novinky a názory / historie a teorie

ERA21 6/2009 - Rakousko zpoza humen

Dívat se na rakouskou architekturu z Rakouska je nuda v Brně. jako každá introspekce. pokusme se podívat na tu rakouskou nádheru zvenku. Ale ne z Brna. I u pohledů zvenku je však nebezpečí opakování starých a staronových austrijáckých stereotypů.

EARCH.CZ , 17. 12. 2009

proto jsme zjednodušili pohled na dva pojmy, které nejsou s rakouskou architekturou běžně spojovány: humor a věrnost, a na jeden, který je s rakouskou architekturou spojován až přespříliš: pokus – experiment. získali jsme tři autory, kteří nepocházejí z rakouska, znají rakousko a výborně píší. iris mederová je z německého pforzheimu, alan kostrenčić ze záhřebu a imro vaško z bratislavy. výběr představených staveb odpovídá – víceméně – zmíněným třem pojmům a –zcela – kritériu: co je nejnovější, je nejzajímavější. navíc: architektura a literatura. jejich intenzivní vztah v rakousku je světově unikátní. nikde není tolik literátů, kteří byli nebo jsou architekti, a nikde nemá architektura v literatuře takovou důležitost jako v rakousku (-uhersku, františek kafka jako svědek, viz friedrich achleitner: böhmisches schloss, literární příloha s. 16). proč je tomu tak: rakouští architektoničtí poeti věří na wittgensteina a pokládají psané za stavěné. úzce se přátelí s českými konkrétními básníky a překládají se navzájem. za první počítačový román na světě je považován „volksbuch-raum alphabet“, dílo světového architekta z vídně heidulfa gerngrosse. domnívám se, že gerngross je až druhý. první byl brněnský lingvista, anarchista a strukturalista oleg sus. jeho oblíbený pseudonym byl a. arché, jeho oblíbeným architektem theophil hansen. už v roce 1965 mi předčítal v redakci hosta do domu v besedním domě své podivuhodné texty, které získal tak, že v generátoru náhody dekonstruoval články z rudého práva. jaká to náhoda: vyšly vždy protikomunisticky. posílám mu pozdravy do lingvistického nebe.

jan tábor

Obsah čísla

Foto: eArch
05 EDITORIAL jan tábor 07 AKTUALITY 11 SALON 12 TRAKTÁTOVÝ GLOSÁŘ RAKOUSKÉ ARCHITEKTURY (FRAGMENT) jan tábor 16 KONCERTNÍ A DIVADELNÍ SÁL AKADEMIE MÚZICKÝCH UMĚNÍ VE ŠTÝRSKÉM HRADCI Ben van Berkel, Caroline Bosová / UNStudio 22 VZOROVÉ SÍDLIŠTĚ HADERSDORF (9=12) VE VÍDNI Adolf Krischanitz a další 28 BYDLENÍ U PARKU VE VÍDNI Anna Popelková, Georg Poduschka / PPAG architects 34 NOVÉ SOCIÁLNÍ BYDLENÍ VE VÍDEŇSKÉ HEUSTADELGASSE Christoph Pichler, Johann Traupmann 38 ADMINISTRATIVNÍ BUDOVA ŽABKA CAREVNA VE ŠTÝRSKÉM HRADCI SPLITTERWERK 42 GKK_FORM-ULÁŘ. OKRESNÍ ZDRAVOTNÍ POJIŠŤOVNA VE ŠTÝRSKÉM LEOBENU Reinhold Weichlbauer, Albert Josef Ortis, Johann Kaltenegger 46 ELASTIC_LIVINGUNIT, PROTOTYP FLEXIBILNÍHO BYDLENÍ Angelo Roventa 50 RADOSTNÁ VĚDA Alan Kostrenčić 53 POKUSY. POHĽAD SPOZA BAD DEUTSCH-ALTENBURGU Imro Vaško I –XVI LITERÁRNÍ PŘÍLOHA – TVORBA RAKOUSKÝCH ARCHITEKTŮ 57 VĚRNOST V RAKOUSKÉ ARCHITEKTUŘE Iris Mederová 60 PARAMETRICISMUS ANEB TECHNIKY DIGITÁLNÍHO NAVRHOVÁNÍ Jaroslav Hulín 64 PALLANIO, K. S., 147. DÍL komiks 72 TRENDY 78 MODERNÍ ZPŮSOBY VYTÁPĚNÍ RODINNÝCH DOMŮ Zdeňka Lhotáková 80 KUCHYNĚ, KDE SE BYDLÍ Veronika Loušová 86 ADMINISTRATIVNÍ SOUBOR FUTURAMA V PRAŽSKÉM KARLÍNĚ Vladimír Krátký, Václav Hlaváček

Klíčová slova:

časopis ERA21

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři