Novinky a názory / názory a komentáře

Kevin Flanagan: Vytvořit z měst příjemnější místo k žití je přece náš cíl

Architekt Kevin Flanagan, původem z Kanady, působí v britském studiu PLP Architecture. Mezi jejich projekty patří i projekt zatím nejvyšší možné dřevěné výškové budovy, která by měla stát v Londýně. Doteď se vyskytují jen výškové budovy ve smíšeném složení, tedy ocel a dřevo. Jenže projekt na budovu nazvanou Oakwood timber tower by měl být čistě ze dřeva. Právě o tom promluvil na půdě Ministerstva zemědělství, kam přijel přednášet na pozvání Nadace dřevo pro život.

Barbora Schneiderová , 11. 4. 2017

Jakou vidíte tu největší výhodu ve využití dřeva oproti třeba oceli?

Třeba v transportu jednotlivých dílů – nepotřebujete tolik nákladních vozů, je to lehké, rychlé, nezacpete tím celý provoz ve městě. Jedna z těch nejúžasnějších věci na dřevě je to, že na rozdíl od oceli není taková potřeba práce na výrobu, dřevo je nahraditelné – pokácíte strom, zasadíte nový. To je ta hlavní myšlenka využívání přírodního zdroje – to je naprosto esenciální, netěží se, musí prostě samo vyrůst. Navíc v Evropě vyroste množství dřeva, které by stačilo na Oakwood timber tower, za 120 minut.

S tím kácením dřeva to ale asi není tak snadné…

Jistě že existují odstrašující případy, bezohledné kácení dřeva je nesmysl. Odstrašující případy jsme už viděli třeba v Severní Americe. Ale mluvím o nějaké rovnováze, promyšleném plánování.

Zpět k samotné Oakwood tower. Jak je například vymyšlená stabilita budovy? Dřevo má přecijen jiné vlastnosti než ocel a beton.

Když už jsme u toho dřeva, je to vymyšlené docela logicky. Představte si strom, ta budova musí být postavena stejně. Pevný základ, který to udrží. A například u pilířů jsme se inspirovali v katedrále Svatého Pavla.

Jak je chráněná budova zevnitř? Například proti požárům.

V budově jsou samozřejmě zakomponované sprinklery. Klíčové je použít co nejodolnější dřevo, ale budova by byla postavena z jednotlivých panelů, řekněme 2,5 x 2,5 metru, okolo kterých by vždy byly sprinklery chránící budovy od ohně. Ale samozřejmě to není dokonalé, ale budova z ocele vám také sem tam vybuchne, stoprocentní jistotu nemáte nikdy.

Stavět budovu ze dřeva vychází hlavně z nějakého ekologického přesvědčení, ze šetrnosti. Řešili jste třeba otázku vytápění?

Ano, ekologie je pro nás klíčová. Samotná Oakwood tower je schopná vyprodukovat velké množství energie, vlastně více, než by byli obyvatelé schopni využít. Proto je nutné vymyslet, co s přebytečnou energií, kam ji odvádět, aby nepřišla nazmar.

Oakwood tower je zamýšlena jako rezidenční bydlení. Pro koho by byla určena?

Od začátku jsme budovu koncipovali jako bydlení pro mladé lidi, aby byty nebyly drahé, aby byli nízkonákladové… navíc si myslíme, že je důležité právě pro ně vytvořit prostředí, které je spojeno s přírodou. Vrací nás to všechny ke kořenům, žije se nám v tom prostě líp, protože je nám to bližší. A vytvořit z města příjemnější místo pro život je přece náš cíl.

Klíčová slova:

Londýn

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři