Novinky a názory / historie a teorie

(Ne)naplněné ambice v československé architektuře. Nová kniha sleduje únik z projekční každodennosti 80. let

Petr Vorlík a Robert Guzík představují svou novou knihu Ambice uzavírající projekt Architektura osmdesátých let Foto: Jiří Ryszawy

Nejnovější publikace editorů Petra Vorlíka a Huberta Guzika z Ústavu teorie a dějin architektury FA ČVUT uzavírá rozsáhlý projekt Architektura osmdesátých let. Po knihách a(typ), Nepostavená, Rozhovory a Improvizace se Ambice věnují fungování společnosti, stavebnictví a architektonické praxe. Představení knihy spojené s promítáním dobových dokumentů a debatou s odborníky se uskuteční 9. března v 18 hodin na Fakultě architektury ČVUT v Praze.

Fakulta architektury ČVUT v Praze , 6. 3. 2023

Autoři ve dvanácti kapitolách představují klíčové procesy v architektuře osmdesátých let i okolnosti jejich (ne)naplnění v realitě. V této době kulminovala deziluze ze stavby obrovských sídlišť, probíhaly diskuze o budoucnosti panelové výstavby, která odsoudila periferie do role pouhých nocleháren. V kombinaci s enormně znečištěným prostředím a chátrajícími historickými centry, zanechávaly výsledky socialistického hospodaření především pocit všeobecné frustrace.

„Architekti se právem cítili osamoceni v úsilí o esteticky silnou a společensky prospěšnou architekturu. Touha nabídnout alternativu k utilitárnosti socialistického stavebnictví a vzepřít se převládajícím tendencím starších generací, vedla mladé architekty k zakládání spolků, pořádání výstav, přednášek a veřejných diskusí, k formulování vizí i kritiky soudobé výstavby. Všechny tyto aktivity v osmdesátých letech formovaly plodnou neoficiální architektonickou scénu,“ dodává editor knihy Petr Vorlík.

Foto: Petr Vorlík a Robert Guzík popisují ve své nové knize procesy v architektuře osmdesátých let 

Spolu s Terezou Pokornou v kapitole „Neoficiální scéna, cesta ke svobodě a pluralitě“ popisují okolnosti vzniku skupiny Zlatí orli, kterou založila nejmladší architektonická generace v roce 1989: Na Žižkově probíhaly plošné demolice, na Smíchově stavěl Karel Prager svou banku a chtěl pokračovat mnohem dál. Zlatí orli cítili nutkání se vymezit a rozhodli se pro drsné gesto – na vernisáž Pragerovy výstavy přinesli „Seriózní, slušnej věnec s nápisem Poslední sbohem, Spi sladce nebo Na rozloučenou, zakoupený na Olšanech.“ S mladickou drzostí a odvahou tak vyjádřili přání, aby Prager ve svých – podle nich k městu nemilosrdných – projektech již nepokračoval.

Foto: Fakulta architektury ČVUT v Praze zve na křest knihy Petra Vorlíka a Roberta Guzíka Ambice. Představení knihy se uskuteční 9. března v 18 hodin v atriu u Jelena.

Součástí představení knihy bude debata, které se zúčastní Petr Kratochvíl, Ladislav Lábus a Milena Vitoulová. Následovat budou projekce archivních dokumentů Jak sídlí děti na sídlišti (1985), Televizní klub mladých (1988) a Dostavba Staroměstské radnice – věc veřejná (1988).

Kniha Ambice vznikla jako pátá a poslední v rámci projektu Architektura osmdesátých let v České republice v programu Národní kulturní identita II Ministerstva kultury České republiky. Autory textů jsou Lukáš Beran, Klára Brůhová, Alex Bykov, Matúš Dulla, Martin Franc, Hubert Guzik, Karolina Jirkalová, Matyáš Kracík, Lenka Kužvartová, Lucia Mlynčeková, Miroslav Pavel, Tereza Pokorná, Petr Roubal, Pavla Savická, Klára Ullmannová, Veronika Vicherková, Petr Vorlík a Jan Zikmund. Sérii knih doplňují stránky architektura80.cz, kde je možné najít plné verze knih a jednotlivé tvůrce i stavby na interaktivní mapě.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři