Novinky a názory / architektonické soutěže

O dostavbě Vítězného náměstí rozhodne mezinárodní architektonická soutěž

Praha pořádá architektonickou soutěž pro další fázi dostavby Vítězného náměstí Foto: IPR

Hlavní město Praha a Městská část Praha 6 daly zelenou vyhlášení mezinárodní architektonické soutěže na dostavbu tzv. 4. kvadrantu Vítězného náměstí. Po 100 letech od návrhu urbanistické struktury Dejvic tak dojde k dostavbě tohoto třetího největšího pražského náměstí. Možná podoba dostavby bude známá v květnu příštího roku. Investorem je společnost Fourth Quadrant, kterou spoluvlastní tři české realitní společnosti – Penta Real Estate, Sekyra Group a Kaprain. Část pozemku vlastní i Vysoká škola chemicko-technologická, jež zde plánuje umístit i vlastní minipivovar.

Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy , 13. 8. 2022

„Mám radost, že jsme se za čtyři roky posunuli od interních soutěží developerů za zavřenými dveřmi k otevřenému dialogu. Výbornou zkušenost máme z mezinárodní urbanistické soutěže Florenc 21, kde se podařilo najít společnou řeč mezi veřejným a soukromým zájmem. U 4. kvadrantu investoři hned na začátku oslovili město a chtěli na hledání architektonického řešení spolupracovat. Engelovy Dejvice byly nejambicióznějším urbanistickým počinem celé generace a dodnes tvoří hlavní kouzlo této populární čtvrti. Jsem přesvědčen, že se nám jej společně s investory podaří zachovat a zároveň harmonicky rozvinout dál,” říká Petr Hlaváček, 1. náměstek primátora pro území rozvoj.

Soutěž na dostavbu Vítězného náměstí bude probíhat formou tří soutěžních workshopů, během kterých se porota, investoři, samospráva a další aktéři území zapojí do dialogu přímo se soutěžícími týmy. Zájemci o účast v soutěži musí do 16. 9. 2022 podat své přihlášky s portfoliem referenčních prací. Následně porota vybere až 10 týmů, které se zúčastní prvního kola soutěže. Poté bude vybráno 3–5 konceptů, které budou ve druhém kole rozpracovány do podrobnějšího návrhu. S vítězem soutěže bude zadavatel jednat o zpracování navazujících projektů.

„Dostavba čtvrtého kvadrantu by měla vést k tomu, aby se Vítězné náměstí a jeho bezprostřední okolí proměnilo z rušného dopravního uzlu na místo, kde lidé budou rádi trávit více času. Chceme, aby se díky dostavbě posílila místní občanská vybavenost a vzniklo zde například kulturně-společenské centrum, obchodní pasáž či moderní tržnice. Projekt má pro Prahu 6 zásadní význam, získal široku podporu na zastupitelstvu a městská část v něm hraje aktivní roli. Jsme rádi, že investor splnil naši podmínku a podobu budoucí zástavby bude hledat v mezinárodní architektonické soutěži. Věřím, že tak společně přispějeme k úspěšnému rozvoji této lokality,“ uvádí Jakub Stárek, místostarosta Prahy 6 pro územní rozvoj a veřejný prostor.

V porotě soutěže zasednou významné osobnosti české i evropské architektury. Předsedou poroty se stal profesor Kees Christiaanse, zakladatel slavného holandského studia KCAP a autor věhlasné hamburské čtvrti Hafencity. Dále britský architekt Alex Lifschultz, zakladatel ateliéru Lifschutz Davidson Sandilands, která se proslavila například revitalizací jižního nábřeží londýnské Temže včetně známé OXO Tower. Krajinářské architekty v porotě zastupuje zakladatel švédské firmy Mandaworks, Martin Arfalk, která nedávno vyhrála soutěž na jezero Milada u Ústí nad Labem a zároveň Lucie Vogelová, autorka vítězného návrhu památníku romského holokaustu v Letech u Písku. Místopředsedou poroty je profesor FA ČVUT Michal Kohout, který se zabývá problematikou typologie bydlení.

Foto: Čtvrtá etapa přestavby chce vytvořit místo pro trávení volného času

„Penta, stejně jako naši společníci v tomto projektu, Sekyra Group a Kaprain, patří mezi silné developery, kteří mají v Praze dostatek zkušeností s velkými rozvojovými plochami. A tato patří mezi nejcennější. Ať už v soutěži zvítězí jakýkoli návrh, je zřejmé, že zde vznikne plnohodnotná část města, která má ambici stát se kvalitním centrem Prahy 6. S tímto vědomím k projektu přistupujeme od samého začátku,“ doplňuje Petr Palička, ředitel Penta Real Estate.

„Byli bychom rádi, aby nová budova univerzit byla odlišena od ostatní zástavby a funkčně a provozně navazovala na stávající stavby kampusu. Věříme, že nabídne to, co historické objekty univerzity nemohou – otevřenost, vzdušnost, univerzálnost. Rádi bychom, aby architektonické ztvárnění reprezentovalo skutečnost, že uvnitř objektu funguje moderní technologická univerzita se špičkovými vědeckými pracovišti,” dodává profesor Milan Pospíšil, prorektor pro strategie a rozvoj VŠCHT Praha.

„Soutěž na dostavbu 4. kvadrantu bude navazovat na vítězný návrh revitalizace Vítězného náměstí od studia Pavel Hnilička Architects and Planners z roku 2018 a na koncepci revitalizace kampusu Dejvice, jejímž zpracováním IPR v roce 2020 pověřil ateliér MCA. Jedná se o jedno z nejfrekventovanějších míst v Praze a těší mě, že náměstí i jeho okolí dostane novou, a hlavně funkční tvář,” dodává Ondřej Boháč, ředitel IPR Praha.

Foto: Zadání soutěže zahrnuje přímý vestibul metra a halu pro celoroční farmářské trhy

Součástí podkladů pro architekty budou i výstupy ze zapojení veřejnosti, které probíhalo během jara letošního roku. Obyvatelé a návštěvníci území popsali, co jim v centru Dejvic chybí a jak by rozvoj náměstí mohl zlepšit občanskou vybavenost. Souhrnná zpráva ze zapojení veřejnosti a další informace k soutěži jsou na webu.

„Zadání soutěže je relativně komplexní, soutěžící budou muset respektovat výšku budov v okolí, vymezení ulic a zároveň po nich je požadováno umístění celé řady funkcí tak, aby místo sloužilo rezidentům Prahy 6 ale i studentům dejvického kampusu. Počítá se například i s přímým vstupem z vestibulu metra nebo se vznikem kryté haly pro celoroční pořádání farmářských trhů“, vysvětluje Petr Návrat z plánovací kanceláře ONplan, která je organizátorem soutěže.

Urbanistická struktura Dejvic vychází z plánu architekta Antonína Engela z roku 1924. Engel navrhl zastavovací plán Dejvic jako zcela nové čtvrti, jejímž hlavním principem se měly stát široké třídy ústící do náměstí Vítězství, monumentálního prostoru ve tvaru podkovy. Na náměstí umístil budovy veřejných institucí a činžovními domy. Ve středu náměstí měl stát po vzoru jiných evropských náměstí obelisk. Větší část Vítězného náměstí a jeho okolí byla v průběhu 30. a 40. let minulého století podle tohoto plánu vystavena. Jeho principy přejal i platný územní plán hlavního města Prahy.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři