Novinky a názory / zprávy

Pokrok a změna klimatu. Cena Bohuslava Fuchse ocenila semestrální práce brněnských studentů architektury

Oceněné semestrální práce jsou k vidění pro veřejnost pouze do čtvrtka Foto: Zdroj: VUT - Prokopius

Minulý čtvrtek se na Fakultě architektury na brněnském Vysokém učení technickém už po 23. rozdávaly Ceny Bohuslava Fuchse. Stejně jako byl Bohuslav Fuchs architekt i urbanista, tak i cena po něm pojmenovaná oceňuje nejen architektonické návrhy budov, ale také urbanistické projekty. Ocenění dostaly tři projekty a tři školní ateliéry, porotu tvořili Ivo Stejskal, Ľubomír Závodný, Lívia Gažová, Filip Šenk a studenti Tereza Jančová a Tomáš Müller.

FA VUT , 3. 6. 2022

Více než zkušenosti v oboru hraje v soutěži roli citlivý nebo pokrokový přístup. Není neobvyklé, že se mezi vítězné projekty dostanou práce studentů prvního ročníku. Letos byla mezi nejmladšími oceněnými studentka prvního ročníku Michaela Šimanská ze školního ateliéru Foretník+Joja. Na jejím návrhu Malý velký dům porota ocenila autorčino zkoumání skla a jeho použití na smazání hranic.

Další ocenění studenti Anna Kabeláčová, Filip Sovíček a Vít Šarišský z druhého ročníku se naopak věnovali urbanistickému projektu Świnoujście 2+, který sledoval vliv změny klimatu na krajinu v polském letovisku. Svou práci tvořili v rámci školního ateliéru Rozwałka.

Také ve třetím oceněném projektu se studentky třetího ročníku Petra Hanušová a Natálie Laníková nevěnovaly návrhu budov. Název Poříčí v kostce pod sebou skrýval nenásilnou přeměnu parku v malé vesnici Poříčí na Svitavsku.

Pomyslným vítězem večera se stal školní ateliér Rozwałka. Nejen že v rámci něj vznikla jedna z oceněných prací, ale celý ateliér byl následně zvolen mezi tři nejlepší z celé fakulty. Také ostatní studenti se v něm věnovali problematice udržitelnosti a životního prostředí a porota vyzdvihla odvážně zadaná témata.

Ateliér studentů prvního ročníku Šoborová a Zádrapová byl oceněn kvůli citlivému přístupu a dobrému základu pro další studium. Třetí ateliér Smržová a Ponešová ohromil porotu řešením metody designu 1:1.

Foto: Témata udržitelnosti a životního prostředí patřila mezi jedny z předních

V rámci soutěže byla udělena také speciální cena Xella, kterou získala Johana Dostálová za svůj návrh polyfunkčního bloku v Lounech.

Všechny semestrální práce jsou vystaveny v budově Fakulty architektury VUT na ulici Poříčí. Pro veřejnost budou k vidění do čtvrtka v rámci FAstivalu, během kterého mohou návštěvníci vidět třeba také pláž s bazénem, kterou si studenti postavili na nádvoří.

Cena Bohuslava Fuchse je udělována dvakrát ročně studentům fakulty architektury VUT za nejlepší semestrální práce. Nezávislá porota je tvořena osobnostmi z jiných škol a zástupci studentů. Kromě nejlepších prací se hodnotí také nejlepší školní ateliéry.

  • autor: FA VUT *
  • publikováno: * 3. 6. 2022
  • zdroj: * Tisková zpráva

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři