Novinky a názory / zprávy

Pritzkerova cena zná svého letošního nositele

39. laureátem Pritzkerovy ceny, jíž se často neskromně, ale oprávněně říká "Nobelova cena za architekturu", se letos stali Rafael Aranda, Carme Pigem a Ramon Vilalta z ateliéru RCR Arquitectes. Porota složená z architektů, jako napříkald Richard Rogers či Yung Ho Chang, kurátorů, ale i právníků a byznysmenů (za všechny jmenujme indického magnáta Ratana Tatu), tak rozhodla dnes dopoledne. Rafael Aranda, Carme Pigem a Ramon Vilalta se zařadí po bok svých dalších slavných předchůdců, například Renza Piana, Zahy Hadid, Philipa Johnsona, Petera Zumthora nebo Shigera Bana.

EARCH.CZ , 1. 3. 2017

Cílem udílení Pritzkerovy ceny je ocenit žijící architekty, jejichž práce je ukázkou talentu a tvůrčího vizionářství a jejichž dílo lze považovat za významný umělecký a architektonický příspěvek lidstvu a jeho životnímu prostředí. Cena je udílena každoročně již od roku 1979 a je ve správě Hyatt Foundation, nadace založené rodinou Pritzkerů.

Vítěz si kromě zajištěné pozornosti světových médií a architektonické obce odnáší také bronzovou medaili a ocenění v hodnotě 100 000 dolarů.

Rodina Pritzkerů přitom s nápadem na udílení ceny přišla poté, co si manželé a podnikatelé Cindy a Jay Pritzkerovi sami všimli, jak architektonicky zdařilé interiéry jejich hotelů pozitivně působí na hosty i zaměstnance. Dotyčnou cenu založili proto, aby stimulovali pozornost věnovanou architektuře i podnítili kreativitu architektů.

 

Letošní lauráti Rafael Aranda, Carme Pigem a Ramon Vilalta z ateliéru RCR Arquitectes porotu zaujali kontextuálním přístupem ke krajině i k okolí svých staveb, vyzdvižen byl obecný respekt k prostředí, kterým se jejich architektura vyznačuje. Je to poprvé, co byli na prestižní ocenění nominováni hned tři architekti. Všichni pocházejí z Katalánska, Španělsko je zároveň dominantním polem jejich působení. Letošní cena tak oceňuje regionální kvality architektury, která zároveň dokáže mluvit univerzálním jazykem a nezdráhá se ani použití nejmodernějších materiálů, jako třeba plastů.

Z jejich nejproslulejších staveb jmenujme např. umělecké centrum La Cuisine (v Nègrepelisse ve Francii, 2014), muzeum Soulages, vzniklé ve spolupráci s G. Trégouëtem (Rodez, Francie, 2014), La Lira Theater Public Open Space, jež vznikl ve spolupráci s J. Puigcorbém (Ripoll, Girona, Španělsko, 2011), restaurant Les Cols (Olot, Girona, Španělsko, 2011), školku El Petit Comte, vzniklou ve spolupráci s J. Puigcorbém (Besalú, Girona, Španělsko, 2010), vinařství Bell-Lloc (Palamós, Girona, Španělsko, 2007), knihovnu Sant Antoni - Joan Oliver Library, centrum seniorů a zahrady Cándida Péreze (Barcelona, Španělsko, 2007) a běžeckou trať Tossol-Basil (Olot, Girona, Španělsko, 2000).

Ateliér RCR Arquitectes vznikl roku 1987 a jeho členové se nezabývají jenom architekturou, ale také se podílejí na pedagogické činnosti nebo třeba působí jako poradci veřejného sektoru (národní park La Garrotxa) a propagátoři architektury. Více informací se dozvíte zde.

Klíčová slova:

Pritzkerova cena

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři