Novinky a názory / zprávy

Salon dřevostaveb proběhne nově v říjnovém termínu. Program bude dostupný i online

Setkání lídrů oboru i nadšenců moderních dřevostaveb se posunulo na 21.–23. října. Kromě akcí v CAMPu a Vnitroblocku bude program nově dostupný i na online platformě. V březnu byl Salon dřevostaveb 2020 odvolán jen pár dnů před zahájením kvůli pandemii koronaviru. Nově se bude konat v druhé polovině října. Organizátorům se podařilo zachovat původní program, který bude poprvé dostupný i na webu Salonu, kde budou živě přenášeny jednotlivé přednášky. Nehledě na letošní komplikace přinese akce už popatnácté setkání lídrů z oboru moderních dřevěných staveb, kteří se zaměří na témata dřevostavby pro podnikání a veřejný sektor i bydlení. Představí dodavatele a stavitele, výstavu architektury i přednášky, které návštěvníkům ukáží současné technologie, trendy a nejvýraznější aktuální dřevěné stavby, které vznikly v Čechách a na Slovensku. Akce proběhne v termínu 22. a 23. října ve VNITROBLOCKu, o den dříve ji zahájí přednáška v CAMPu. Na téma dřevostaveb pro veřejné účely zde promluví známý německý architekt Felix Waechter.  Aktualizace 19. 10. 2020: Salon dřevostaveb se odkládá na jaro 2021.

Salon dřevostaveb , 30. 9. 2020

„Návštěvníci se během dvou dnů na jednom místě dozví vše o moderní dřevěné architektuře. Získají možnost se seznámit s lídry oboru a prohlédnout si ty nejvydařenější české a slovenské dřevostavby. To vše proběhne za hygienických opatření, která budou platit pro všechny účastníky Salonu. Bezpečnost akce je pro nás novou prioritou,“ vysvětluje architekt Pavel Horák, ředitel Salonu dřevostaveb, který jej založil v roce 2005. 

Fitness centrum SK,  Van Jarina © Soňa Sadloňova a Adam Kuric

Salon letos znovu potvrdí, že moderní dřevěná architektura se neomezuje jen na rodinné domy, ale má své místo i mezi veřejnými a komerčními budovami, včetně těch vícepodlažních. „Zatímco v jiných evropských zemích už je běžné pro veřejné budovy využívat dřevo a vytvářet tak příjemné prostředí pro jejich uživatele i zaměstnance, v Česku a na Slovensku jde zatím o výjimečné případy,“ dodává Pavel Horák. Do výběru se letos mimo jiné dostala i přístavba školní družiny ZŠ Újezd v Plzni od Projectstudio8, administrativní budova 52 KUBIK od Atelier Haumer, fitness od Atelier VAN JARINA nebo trojpodlažní loděnice, kterou v Bratislavě postavilo studio OFFICE110. Dřevostavby pro bydlení představí liberecké studio MJÖLK ARCHITEKTI, KubisArchitekti, rakouské studio JOSEP anebo slovenští architekti TOITO. Výstava ukáže na velkoformátových fotografiích 38 zásadních staveb z Česka a Slovenska. 

Družina Újezd, Projectstudio8 © Matěj Hošek

15. ročník Salonu přinese novinku, která vznikla v reakci na aktuální situaci pandemie koronaviru: online platformu E-Salon, kde budou veškeré přednášky českých, slovenských i zahraničních hostů akce živě streamované a uložené. Součástí platformy bude i Ročenka Salonu dřevostaveb v digitální podobě a další materiály. Díky tomu se mohou akce alespoň na dálku zúčastnit i ti, kteří osobně nemohou. 

Letos poprvé Salon uspořádá i tzv. Stůl architektů, tedy setkání architektů během akce, doslova u jednoho stolu. Cílem je vytvořit neformální místo pro networking, kde bude možné probrat novinky z oboru, dokončené a připravované realizace i nové inspirace. 

Od začátku svého působení Salon zdůrazňuje udržitelnost dřevěné architektury a odpovídá na otázky, jak stavět šetrně k životnímu prostředí. Lidé dnes stojí před velkou výzvou – jak snížit produkci CO2, která z velké části vzniká při stavitelství. Možným řešením jsou právě stavby ze dřeva.

Foto: eArch

PROGRAM ŘÍJNOVÉHO SALONU DŘEVOSTAVEB 2020

21 / 10 — CAMP 

19:00 Přednáška Felixe Waechtera  

Letošní Salon dřevostaveb zahájí německý architekt, prof. Felix Waechter ze studia Waechter + Waechter Architekten BDA, který je autorem oceňovaných moderních dřevostaveb pro města a jejich veřejné účely. Mezi jeho poslední realizace patří budova Akademie pro mezinárodní spolupráci v německém Bonnu.  

22 / 10 — VNITROBLOCK 

10:00 – 18:00 Výstava Salon dřevostaveb 2020 

10:00 – 18:00 Výstavní prezentace výrobků a vzorků od firem, které rozumí dřevostavbám, designu a dřevu

10:00 – 18:00 Stůl architektů 

13:00 – 17:00 Architekti představují dřevostavby pro podnikání a veřejný sektor

Ve středečním tématu bude pokračovat i čtvrteční program Salonu. Diskuze a přednášky se budou věnovat komerčním a veřejným dřevostavbám. Návštěvníci se mohou těšit na přednášku rakouského architekta Gerharda Haumera, autora krásné administrativní budovy pro sídlo lesní školky nedaleko Vídně. O své zkušenosti se podělí také architektka Klára Vratislavová z Prodesi/Domesi, která je autorkou moderní dostavby mateřské školky ve Všetatech-Přívorech. Z Londýna přiletí další zahraniční host Philipp Zumbrunnen, který představí nádherné realizované vícepodlažní stavby ze dřeva.

17:00 – 18:00 Panelová diskuze

18:30 – 22:00  Večer profesionálů – pro pozvané hosty 

23 / 10 — VNITROBLOCK 

10:00 – 18:00 Výstava Salon dřevostaveb 2020 

10:00 – 18:00 Výstavní prezentace výrobků a vzorků od firem, které rozumí dřevostavbám, designu a dřevu 

10:00 – 18:00 Stůl architektů 

10:30 – 16:00 Kreativní dílnička pro děti

11:00 – 12:40 Krátké odborné prezentace a diskuze s odborníky na téma materiály a technologie 

V pátek dopoledne bude příležitost seznámit se se zdravými materiály a progresivními technologiemi pro moderní dřevostavby. CLT, dřevovlákno, povrchové úpravy dřeva a přírodní izolace budou tématy prezentací a diskuzí s odborníky.

13:00 – 16:00 Mozaika realizací z aktuální Ročenky dřevostaveb na téma rodinné domy

Odpoledne si mohou návštěvníci Salonu poslechnout, jaké to je bydlet v moderní dřevostavbě. Slovo dostane rakouský architekt Jochen Kreuter ze studia Josep a další architekti dřevostaveb ČR a SR.

Akci doprovází užitečné workshopy pro každého, kdo si chce vyzkoušet reálnou práci se dřevem a křest Ročenky dřevostaveb 2019, která dokumentuje všechny stavby představené na letošním Salonu. Letošní jubilejní vydání je navíc doplněné o texty shrnující vývoj moderní dřevěné architektury v okolních evropských zemích. 

Vstupenky na Salon dřevostaveb 2020 jsou v prodeji na oficiálních stránkách www.salondrevostaveb.cz. Zahajovací přednáška v CAMPu je zdarma, ale je nutné si včas rezervovat místo. 

Nová online platforma E-Salon je spuštěna na adrese www.salondrevostaveb.cz/e-salon.

Aktuální novinky o Salonu dřevostaveb jsou na webu www.salondrevostaveb.cz a na facebookové stránce https://www.facebook.com/salondrevostaveb/

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři