Novinky a názory / zprávy

Sedmnáctý ročník Designbloku přilákal tisíce lidí

Praha má za sebou sedmnáctý ročník Designbloku, největší přehlídky designu a módy ve střední Evropě. Letošní ročník si nenechalo ujít více než 51 000 návštěvníků a potvrdili tak rostoucí zájem o design a originální tvorbu. Od čtvrtka 22. října do úterý 27. října design zaplavil město a nabídl návštěvníkům netradiční lokace, pestrý doprovodný program a především tvorbu špičkových českých i zahraničních designérů, designérských studií, značek, škol i mladých talentů na 70 místech po celé Praze.

EARCH.CZ , 5. 11. 2015

Zahraniční hosté

Pozvání do Prahy na sedmnáctý ročník Designbloku přijali významnní hosté z řad špičkových evropských designérů, kteří v průběhu týdne představili návšěvníkům své instalace, projekty i módní kolekce. Renomované italské studio Formafantasma v Art House představilo osobní výběr ze svých prací, vlámský designér Maarten de Ceulaer vystavil jedinečnou kolekci nábytku, slovenský designér Tomáš Král osobně uvedl novinky pro českou značku Křehký. V tematické výstavě Svoboda mohli návštěvníci zhlédnout tvorbu polské dvojice chmara.rosinke, ve které inovativně přistupují k řešení životního prostoru, unikátní projekt Sleep With Us berlínského studia Blond&Bieber, který zpracovával téma odpočinku na veřejných místech. Výstava dále nabídla tvorbu rakouské dvojice mischer´traxler nebo instalaci progresivního holandského designéra Sandera Wassinka. Hvězdou módní sekce byla v letošním roce ukrajinská módní návrhářka Irina Dzhus, která na přehlídkovém mole sklidila úspěch za svojí kolekci Totalitarium.

Na Designbloku bylo možné navštívit také dvě velké národní expozice a sice - jedinečnou výstavu polského designu Polished Up a výstavu Austrian Design Explosion představující současný rakouský design.

Místa Designbloku

Stejně jako v přechozích letech také letos zval Designblok návštěvníky do netradičních prostor. Kromě hlavního výstavního místa, kterým byl pro letošní rok Průmyslový palác na holešovickém Výstavišti, nabídl Designblok unikátní budovu Lapidária Národního muzea a rovněž dlouho uzavřené divadlo Spirála a celou řadu dalších expozic po městě.

Superstudio bylo umístěno v pravém křídle a střední hale secesní budovy Průmyslového paláce. V architektuře Jana Rosického se návštěvníkům představily novinky z oblasti nábytku, svítidel a bytových doplňků v podání prestižních českých i zahraničních značek a výrobců. V rámci hlavní výstavy reagovalo pět mladých progresivních studií z pěti evropských zemí své práce na téma Svoboda. Kurátory výstavy byly přední evropské kurátorky Tulga Beyerle a Agnieszka Jacobson-Cielecka.

Openstudio bylo situováno v levém křídle budovy Průmyslového paláce a jako každý rok bylo prostorem pro přehlídku tvorby více než stovky designérů a designérských studií z řady evropských zemí. Tam byla umístěna také přehlídka nejlepších absolventských prací designérů z celé Evropy v rámci soutěže Designblok Diploma Selection. Návštěvníci měli v Openstudiu možnost zhlédnout především prototypy a produkty bez komerčního výrobce a nakoupit si přímo od tvůrců.

Art House byl v letošním roce uveden již potřetí, a to dokonce na dvou místech. Prvním z nich byla jedinečná budova Lapidária Národního muzea, kde mohli návštěvníci nalézt unikátní umělecké instalace, které vznikly přímo pro Designblok pod vedením kurátorky Lenky Lindaurové, speciální instalaci vlámského designéra Maartena de Ceulaera a velkou výstavu hvězdného holandského studia Formafantasma. Druhá část Art House byla umístěna do dlouhodobě uzavřeného divadla Spirála. V budově výjimečného architektonického díla z roku 1991 se představil projekt českého umělce Jiřího Příhody.

Tématem letošního ročníku byla Svoboda, tvůrčí, myšlenková, ale zejména idealistická, díky které se pomocí odvážných vizí dají posouvat hranice lidské společnosti. Přestože Designblok především každoročně představuje ty nejzajímavější projekty a produkty ze světa designu nábytku, bytových doplňků, šperků a módy, potřeba svobody byla znát snad z každé instalace. Svoboda byla také ústředním motivem charitativního projektu sedmnáctého Designbloku, kterým byla spolupráce s nevládní organizací Člověk v tísni.

Doprovodný program

V letošním roce se Designblok rozrostl o mimořádně bohatý doprovodný program, který probíhal v dynamickém prostoru ŠKODA Design Runway. Návštěvníci mohli v průběhu týdne vidět předávání cen pro nejzdařilejší počiny sedmnáctého ročníku, speciální program Prague Incredible Night, který vznikl ve spolupráci Designbloku s festivaly Letní Letná a United Islands, koncert hudebních skupin Noisy Pots a Mydy Rabycad nebo vystoupení Losers Cirque Company, jejichž představení Walls & Handbags bylo letos oceněno Divadelními novinami jako nejlepší představení v kategorii Taneční a pohybové divadlo. Nedílnou součástí programu byly také módní přehlídky, během kterých své kolekce předvedlo celkem dvanáct módních návrhářů ze sedmi evropských zemí. Další součástí programu byla také aukce nebo projekce dokumentárních filmů, které Designblok uvedl ve spolupráci s festivalem Jeden svět.

Designblok v číslech

Sedmnáctý ročník největší přehlídky designu a módy ve střední Evropě po deseti letech pozval návštěvníky na jedno místo, do prostoru Výstaviště Praha Holešovice. V průběhu týdne nabídla pestrý program výstav a instalací také řada pražský galerií, showroomů a pop-up shopů.

Na pražské Výstaviště v průběhu týdne zavítalo celkem 37 176 návštěvníků: z toho 24 846 dospělých, 10 530 studentů, seniorů a ZTP a 1819 dětí do 15 let. Společně s expozicemi umístěnými mimo pražské Výstaviště pak Designblok navštívilo více než 51 000 návštěvníků.

Designblok návštěvníkům nabídl instalace a výstavy celkem na 70 místech po celé Praze a 11 speciálních instalací ve veřejném prostoru. V Superstudiu se představilo 84 výrobců, distributorů a firem spolu s 11 mediálními tituly. V Art House mohli návštěvníci zhlédnout 9 uměleckých projektů. Openstudio uvedlo 94 prezentací designérů, designérských studií a školních ateliérů. Zajímavé instalace nabídla také letošní soutěž Designblok Diploma Selection, které se zúčastnilo 18 produktových designérů a 11 módních designérů. Celkem se letošního Designbloku zúčastnili designéři a značky z Belgie, Bulharska, Estonska, Francie, Holandska, Německa, Norska, Polska, Rakouska, Slovenska, Španělska a České republiky.

Na další svátek designu se mohou návštěvníci těšit v říjnu 2016, kdy se odehraje již osmnáctý ročník jedinečné přehlídky Designblok Prague Design and Fashion Week.

  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 5. 11. 2015
  • zdroj: * Tisková zpráva

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři