Novinky a názory / zprávy

Stane se brutalistní Dům umění Ferdinanda Milučkého národní kulturní památkou?

Slovenská památková komise doporučila prohlásit dílo významného slovenského architekta poválečné moderny Ferdinanda Milučkého Národní kulturní památkou. Dům umění v Piešťanech ze 70. let by se tak mohl zařadit po bok dalších zásadních realizací tohoto období, které se v posledních letech dostaly na seznam Národních kulturních památek, jako je „obrácená pyramida“ Slovenského rozhlasu nebo Most SNP v Bratislavě.

Gabriela Sládečková , 21. 10. 2020

Ferdinand Milučký představoval jednu z největších osobností slovenské poválečné architektury minulého století. Mezi jeho stavby se řadí mimo jiné i krematorium v Bratislavě, které už na seznamu národních kulturních památek je. Milučký ve svém díle usiloval o docílení co možná největší architektonické abstrakce. Jeho charakteristický výtvarný projev ovlivnila ale také lidová architektura, kterou celý život obdivoval.

Dům umění v Piešťanech od Ferdinanda Milučkého, 1968-1979. Foto: Lucia Kuklišová

Budova Domu umění v lázeňském městě Piešťany na západě Slovenska se dočkala realizace až v letech 1974-79. Architektonická soutež ale proběhla už roku 1958 a vyhrál ji tým architektů Štefan Ďurkovič, Ferdinand Milučký a Jozef Ružek ze slovenského Stavoprojektu. Finální návrh ovšem kolem roku 1968 zpracoval pouze jeden z výherců původní soutěže – Ferdinand Milučký. Ve spolupráci s dalšími umělci pak vytvořil dílo, které se zapsalo do dějin slovenské architektury.

Dům umění v Piešťanech od Ferdinanda Milučkého, 1968-1979. Foto: Lucia Kuklišová

Architekt se během svého života snažil neustále kontrolovat kvalitu a stav svých realizací. Kvůli jeho úsilí a osvícenému vedení Domu umění tak stavba dodnes zůstala v dobrém stavu a zachovala se i většina unikátních interiérových prvků laděných do barev trikolory, na kterých pracoval se svou ženou, designérkou Julií Kunovskou. Díky iniciativě občanských sdružení Centrum architektúry, Čierne diery a slovenské pracovní skupiny DOCOMOMO Slovensko se stavba dostala do výběru staveb pro získání statusu Národní kulturní památky a návrh nyní schválila i památková komise. V případě oficiálního potvrzení by tak mohlo dojít k zachování unikátní ukázky modernistické poválečné architektury a zabránění případnému nešetrnému zacházení během následujících rekonstrukcí.

Ferdinand Milučký zemřel 26. července 2019 a poslední rozloučení s ním proběhlo právě v bratislavském krematoriu, které navrhl a zrealizoval v 60. letech.

Dům umění v Piešťanech od Ferdinanda Milučkého, 1968-1979. Foto: Facebook Čierne diery

Dům umění v Piešťanech od Ferdinanda Milučkého, 1968-1979. Foto: Adam Štěch, Instagram @okoloweb

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři