Technologie / produkty

Schüco podporuje projekt KARMIN: Architektura chce pomoci s prevencí proti šíření infekce v nemocnicích

Možnost vybudovat dvoulůžkové pokoje jako alternativu k jednolůžkovým pokojům, při současném zachování prevence proti šíření infekce, je cílem výzkumného projektu KARMIN. Ten byl už před časem spuštěn v Německu v reakci na vzrůstající výskyt multirezistentních patogenů. Aktuálním výsledkem je prototyp dvoulůžkového pokoje poskytujícího ochranu proti šíření infekce s oddělenými sprchovými buňkami, který navrhl tým architektů z Technické univerzity v Braunschweigu. Partnerem projektu firem a akademických institucí je i společnost Schüco.

Schüco CZ s.r.o. , 30. 4. 2020

Název Projektu KARMIN je odvozen ze slov Krankenhaus, Architektur, Mikrobiom und Infektion, tj. nemocnice, architektura, mikrobiom (souhrnné označení pro mikrobiální osídlení lidského těla) a infekce. Projekt KARMIN je dílčí součástí programu InfectControl 2020, společné aktivity konsorcia komerčních firem a akademických institucí, který je financován federálním ministerstvem pro vzdělávání a výzkum. Vedle Technické univerzity v Braunschweigu jsou partnery také fakultní nemocnice Charité - Universitätsmedizin v Berlíně, Fakultní nemocnice v Jeně a společnost Röhl GmbH ve Waldbüttelbrunnu zabývající se zpracováním kovů. Projekt podporuje dalších 17 renomovaných partnerů z daného odvětví a jedním z nich je i společnost Schüco.

V sídle vedení společnosti Röhl GmbH ve Waldbüttelbrunnu u německého Würzburgu byl již dokončen první prototyp. Druhý bude připraven v říjnu 2020 v nemocnici Charité v Berlíně, kde by měl být představen veřejnosti v rámci Světového zdravotnického summitu konaného každoročně už od roku 2009. V roce 2020 převzali záštitu nad akcí německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron.

Architektura a design mohou významným způsobem ovlivnit hygienickou úroveň v nemocnicích

Infekce v nemocnicích a multirezistentní patogeny odolné vůči léčbě antibiotiky jsou na klinikách stále větším nebezpečím. Bakterie se mohou rychle šířit, zejména v pokojích s více lůžky, a mohou představovat pro pacienty akutní riziko. Proto je již dlouho kladen požadavek na izolaci pacientů s infekcí vyvolanou multirezistentními patogeny v jednolůžkových pokojích. Výhradní využívání jednolůžkových pokojů však přináší mnohé nevýhody a vyšší náklady. Cílem uvedeného prototypu je ukázat, jakým způsobem architektura nemocnice ovlivňuje hygienické podmínky, a ověřit, zda dvoulůžkové pokoje poskytují dostatečnou ochranu pacientů před infekcí. Dr. Wolfgang Sunder z Institutu pro průmyslovou výstavbu a design (Institut für Industriebau und Konstruktives Entwerfen) při Technické univerzitě v Braunschweigu, který stojí v čele projektu KARMIN, je přesvědčen, že: „Architektura a design mohou významným způsobem ovlivnit hygienickou úroveň v nemocnicích, pokud při plánování a provozu nemocnic zohledníme strukturální ochranu proti infekcím.” Pokud se prokáže možnost zajistit bezpečí pacientů ve dvoulůžkových pokojích, bude možné změnit způsob využití řady stávajících pokojů při zachování ověřených provozních postupů.

Projekt KARMIN
Schüco AWS 75 BS.HI+ vybavená kováním Schüco SmartActive s antimikrobiálním účinkem.

Antimikrobiální okenní kování

Společnost Schüco se v rámci podpory projektu zapojila do fáze plánování a optimalizace a zajišťuje dodávky vhodných výrobků. V „pacientském pokoji budoucnosti“ byla použita hliníková okna Schüco AWS 75 BS.HI+. Jedna část byla navržena jako otvíravé okno s bočním závěsem s omezující zarážkou, které se ovládá pomocí kliky, zatímco druhá část v podobě výklopně otvíravého okna byla vybavena doplňkovými komponenty ke snížení síly nutné k ovládání. Klíčovým aspektem je, že obě okna byla vybavena kováním Schüco SmartActive s antimikrobiálním účinkem. Toho je dosaženo pomocí částic vysoce čistého mikrostříbra zakomponovaných do povrchové úpravy kování. Patogenní mikroorganismy, které přijdou do styku s touto povrchovou úpravou, zahynou, čímž se zabrání jejich dalšímu nežádoucímu šíření. Schüco používá vysoce kvalitní mikrostříbro, čistě kovové, bez nanočástic, proto nehrozí proniknutí do lidské pokožky. Tato složka je netoxická, neškodná pro lidské zdraví a je využívaná v lékařství a dokonce také v certifikované přírodní kosmetice. Schüco SmartActive lze aplikovat na širokou škálu okenních systémů Schüco, jak na kliky, tak i rámy jednotlivých profilů.

Projekt KARMIN
AWS 75 BS.HI+ s antimikrobiálním kováním Schüco SmartActive.

Klíčová slova:

Schüco nemocnice

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři