Události /

Berlínská výstava Einkaufen in der Moderne

V architektonicky mimořádně cenné budově Velvyslanectví České republiky, ve které má sídlo také berlínské České centrum, se v německé premiéře představuje výstava prezentující nejvýznamnější české obchodní domy šedesátých a sedmdesátých let 20. století.

EARCH.CZ , 9. 5. 2016

EINKAUFEN IN DER MODERNE / Die Architektur tschechischer Kaufhäuser 1965–1975

Kdy: 21. dubna – 3. června 2016Kde: České centrum v Berlíně / Tschechisches Zentrum Berlin, Wilhelmstraße 44, Berlín

Výstava EINKAUFEN IN DER MODERNE, zahájená 21. dubna 2016, je rozšířením výstavní části projektu KOTVY MÁJE / České obchodní domy 1965–1975, jehož autorem je architekt a historik architektury Petr Klíma. Pro České centrum v Berlíně je výstava, která se kromě několika českých měst představila také v Bratislavě a ve Štětíně, rozšířena o několik uměleckých intervencí. Zatímco Dana Bartoníčková ve své instalaci tematizuje smyslové zakoušení prostředí obchodního domu, Barbora Šimonová v pohyblivých obrazech zachycuje dva významné obchodní domy Růženy Žertové i prostředí vlastního domu architektky. Na pomezí volného umění a grafického designu se pohybují koláže Martina Czellera věnované vizuálnímu smogu v exteriérech zkoumaných staveb. Součástí výstavy je také světelná instalace dochovaného neonu s nápisem PRIOR (z někdejšího stejnojmenného obchodního domu v Olomouci) a soubor originálních výkresů architektek Věry Machoninové a Růženy Žertové.

Návrhy a realizace obchodních domů sehrály nezastupitelnou roli v české poválečné architektuře. Jde nejen o nejznámější objekty typu Kotvy či Máje v Praze, ale také o regionální obchodní domy v Pardubicích, Ústí nad Labem, Havířově či Plzni, specializované obchodní domy, domy výrobních a spotřebních družstev či liberecké obchodní středisko Ještěd, stržené v roce 2009. Součástí výběru jsou vedle realizovaných domů i neuskutečněné studie Aleny Šrámkové a nerealizovaný návrh jihlavského Prioru Růženy Žertové. V krátkém průřezu jsou prezentovány i soudobé slovenské obchodní domy. Výstava potrvá do 3. června 2016.

Další informace o výstavě naleznete na webových stránkách Českého centra v Berlíně.

Autor výstavy Petr KlímaGrafický design Ondřej Brom / Michal SlobodaTexty Helena Doudová / Petra Gajdová / Miroslav Chytil / Michaela Janečková / Petr Klíma / Klára Mergerová / Darina Zavadilová / Barbora ZavadskáSoučasné fotografie Lukáš Beran / Petra Gajdová / Petr Jehlík / Petr KlímaPřeklad Florian Tilzer

  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 9. 5. 2016
  • zdroj: * Tisková zpráva

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři