Události /

Bořek Šípek vstoupí do Síně slávy českého designu

V sobotu 19. března budou ve Stavovském divadle již podesáté uděleny Ceny Czech Grand Design. V rámci slavnostního ceremoniálu bude do Síně slávy českého designu uveden významný světlový architekt a designér Bořek Šípek.

EARCH.CZ , 16. 3. 2016

Akademie designu České republiky se tak rozhodla ocenit jeho celoživotní dílo na poli designu. Jedná se o první významné ocenění Bořka Šípka v jeho vlasti. „Jsem ráda, že jsem to panu profesorovi Šípkovi mohla sdělit. Volala jsem mu na začátku ledna a měl velkou radost. Ještě jsme stačili natočit filmovou vizitku pro slavnostní ceremoniál,” říká Jana Zielinski, ředitelka pražského Designbloku a členka Přípravného výboru Cen Czech Grand Design.

Život Bořka Šípka byl stejně zajímavý jako jeho dílo. Poté co osiřel, vyrůstal v rodině významného sklářského výtvarníka Reného Roubíčka, což ho přivedlo ke sklářskému řemeslu. V devatenácti letech společně se svou sestrou emigroval do Německa, kde vystudoval architekturu a filozofii. V osmdesátých letech se přestěhoval do Amsterdamu, kde založil vlastní studio Alterego. Jeho kariéra stoupala do takových výšin, jako se to zatím žádnému českého designérovi nepovedlo. Jako svého dvorního návrháře si ho vybrala prestižní italská společnost Driade a pracoval i pro další špičkové firmy jako je Vitra nebo Wittmann. Vytvořil architekturu butiků pro Karla Lagerfelda a jeho díla nakupovala prestižní muzea. Sám se považoval především za architekta, v Čechách je ale znám hlavně jako designér skla. Po revoluci se stal za Václava Havla hlavním architektem Pražského hradu a byl po Josipu Plečnikovi jediným architektem, který významným způsobem zasáhl do podoby interiéru hradu. Bořek Šípek byl profesorem na UMPRUM a Univerzitě ve Vídni, děkanem Technické univerzity v Liberci. Od roku 1991 spoluvlastnil sklárnu Ajeto a v posledních letech vedl vlastní huť Anežka.

Bořek Šípek byl rovněž držitelem mnoha zahraničích ocenění, nyní přišlo také ocenění ve vlasti. “Šípkovy návrhy jsou hluboce zakořeněné v dějinách českého designu a navíc obohacují mezinárodní design o důležitou a nedocenitelnou hodnotu, zvlášť v dnešní době, kdy český design znovu objevuje řemesla a sklářskou tradici.” Říká k jeho tvorbě Tulga Beyerle, ředitelka Uměleckoprůmyslového musea v Drážďanech.

Bořek Šípek zemřel 13. února, do Síně slávy tedy vstoupí in memoriam. Důležité však je, že o ocenění věděl a mohl se z něj těšit. Pro ocenění si 19. března do Stavovského divadla přijdou jeho synové.

Do Síně slávy českého designu byly za 10 let trvání Cen Czech Grand Design uvedeny tyto osobnosti: průmyslový designér Stanislav Lachman, sklářský výtvarník René Roubíček, architekt Jan Kaplický, módní návrhářka Zdeňka Bauerová, typograf a grafický designér Jan Solpera, typograf a grafický designér Zdeněk Ziegler, sklářský výtvarník, umělec a designér František Vízner, designérka Libuše Niklová a teoretička umění Alena Adlerová.

  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 16. 3. 2016
  • zdroj: * Tisková zpráva

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři