Události /

Do CAMPu míří architekti z prestižních studií Snohetta či LAN Architecture, mohou být inspirací pro nový koncertní sál v Praze

Centrum architektury a městského plánování (CAMP) na jaře přivítá několik architektů ze slavných světových studií. V rámci přednáškového cyklu Urban Talks se setkají s veřejností a promluví na téma architektury ve veřejném prostoru a realizace významných budov kulturních a veřejných institucí. Jejich přednášky proto mohou sloužit jako inspirace pro architektonickou soutěž na novou pražskou koncertní síň. Své zkušenosti přijedou předat chilský architekt Smiljan Radić, Jenny Osuldsen ze slavného norského studia Snohetta, Umberto Napolitano z francouzského LAN Architects, Mels Crouwel z belgického Benthem Crouwel Architects a z USA dorazí autor a kritik architektury Aaron Betsky.

Centrum architektury a městského plánování (CAMP) , 8. 4. 2019

Urban Talks je cyklus přednášek, který představuje architekty a architektonická studia z celého světa. V minulosti byli hosty například španělský architekt a umělec Santiago Calatrava nebo architekti dánských studií Thomas Krarup z COBE Architects a Jacob Kurek z Henning Larsen. Všechny přednášky Urban Talks v následujících měsících mohou být inspirací pro plánované výběrové řízení na kulturní a společenské centrum, jehož jádrem bude moderní koncertní sál. Ten má za cíl vedle Rudolfina a Obecního domu rozšířit nabídku hlavního města o sál s minimální kapacitou 1800 míst a špičkovou akustikou odpovídající požadavkům 21. století. „Nová budova s koncertním sálem by měla stát v zanedbané oblasti poblíž metra Vltavská. Doufáme, že by její vybudování vedlo ke kultivaci a rozvoji celého problematického území. Například Opera v Oslu, za níž stojí jedno z přijíždějících studií, byla podnětem pro oživení celé dříve zapomenuté lokality,“ vysvětluje Petr Hlaváček, první náměstek primátora pro oblast územního rozvoje a územního plánu. Architekty, kteří se v CAMPu setkají s veřejností, spojuje právě zkušenost s realizací budov kulturních a veřejných institucí, často přímo koncertních síní nebo galerií. 

Ze světoznámého norského studia Snohetta svou návštěvou CAMP poctí Jenny B. Osuldsen, architektka a zároveň jedna z vedoucích studia. Snohetta získala World Architecture Award spolu se spoustou dalších ocenění za slavnou Operu v Oslu a Alexandrijskou knihovnu v Egyptě. Dalšími budovami kulturních institucí, které má na svědomí, jsou například muzeum umění v Lillehammeru nebo pavilon muzea, který je součástí Národního památníku a muzea 11. září v New Yorku. Pro studio je typické skloubení tradičního řemesla s nejnovějšími technologiemi. I o něm přijede 17. června Jenny B. Osuldsen přednášet. 

Foto: eArch

Benthem Crouwel Architects je holandské studio, které stojí za realizací mnoha budov kulturních institucí. Jednou z nejvýraznějších je koncertní hala Ziggo Dome v Amsterdamu, jejíž fasádu tvoří téměř 120 000 LED světel, díky nimž na ní mohou být promítána videa, nápisy či světelné show. Dalšími slavnými projekty tohoto studia jsou Muzeum Anny Frankové nebo Rijskmuseum uvnitř terminálu amsterdamského letiště Schiphol. O práci studia a soužití historických budov s novými moderními designy bude v CAMPu 17. dubna vyprávět spoluzakladatel studia Mels Crouwel. 

Foto: eArch

Umberto Napolitano je italský architekt a jeden ze zakladatelů francouzského prestižního studia LAN Architecture. Kromě mnoha moderních obytných domů má za sebou studio i návrhy radnice, soudu a vězení nebo divadla Le Maillon ve Štrasburku či přestavbu části slavného výstavního pavilonu Grand Palais v Paříži. Všechny stavby jsou projektovány s ohledem na jejich funkčnost v daném sídelním útvaru tak, aby podněcovaly k setkávání místního obyvatelstva. Typická pro ně je i vizuální otevřenost a propojení s exteriérem. Umberto Napolitano přijede 9. května do CAMPu promluvit o snaze LAN Architecture vnímat architekturu jako propojení nejrůznějších disciplín a nacházet kreativní a zároveň elegantní řešení.

Foto: eArch
 

Aaron Betsky je kritik architektury a autor velkého množství publikací o architektuře. Vystudoval architekturu na Yale, přednášel na několika univerzitách a nyní je děkanem School of Architecture at Taliesin. Pracoval pro Franka Gehryho, spoluautora Tančícího domu, a v roce 2008 řídil Bienále architektury v Benátkách. Dříve vedl Nizozemský institut architektury a Cincinnati Art Museum, jedno z nejstarších muzeí umění v USA. Napsal monografie mnoha moderních architektů, mezi nimi i Zahy Hadid, a ve svých knihách se mimo jiné zabývá estetikou, psychologií a sexualitou v architektuře. V CAMPu Aaron Betsky vystoupí 15. května. 

Jedna z nejdůležitějších osobností chilské architektury Smiljan Radić vystoupí v CAMPu 11. dubna. Jeho návrhy propojují svět architektury a umění, často ve spolupráci s jeho životní partnerkou, sochařkou Marcelou Correa. Společně zaujali především na 12. bienále architektury v Benátkách v roce 2010. O čtyři roky později Radić navrhl slavný letní pavilon Serpentine Gallery v Londýně. Svůj osobitý styl prezentuje na širokém spektru realizací, od telekomunikační věže v Santiagu přes rakouskou autobusovou zastávku po regionální divadlo ve městě Concepción. 

Foto: eArch

Vstupenky zdarma na všechny akce Urban Talks je nutné si rezervovat v síti GoOut. Živý přenos ze všech přednášek Urban Talks je možné sledovat na Facebooku CAMPu nebo později ze záznamu na Youtube kanálu CAMPu

PROGRAM  

11. 4. 2019 v 19:00 Urban Talks: Smiljan Radić 

17. 4. 2019 v 19:00 Urban Talks: Benthem Crouwel Architects 

9. 5. 2019 v 19:00 Urban Talks: LAN Architecture 

15. 5. 2019 v 19:00 Urban Talks: Aaron Betsky 

17. 6. 2019 v 19:00 Urban Talks: Snohetta 

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři