Události /

Architektka slavného studia Snøhetta přijede v rámci cyklu Urban Talks do Prahy

Podílela se na budově opery v Oslu, teď přidá další v Šanghaji, krajinářská architektka Jenny B. Osuldsen z norského studia Snøhetta přijede přednášet do Prahy. Centrum architektury a městského plánování (CAMP) a Vysoká škola architektury ARCHIP pořádají v rámci cyklu Urban Talks 19. června v 19 hodin přednášku architektky Jenny B. Osuldsen ze slavného studia Snøhetta. Přednáška se uskuteční v CAMPu a bude přístupná veřejnosti zdarma.

Centrum architektury a městského plánování (CAMP) , 7. 6. 2019

Kancelář Snøhetta je známá pro své široce oceňované projekty Alexandrijské knihovny v Egyptě, opery v Oslu nebo úpravami newyorského Times Square. Posledním z velkých úspěchů norské kanceláře je výhra v architektonické soutěži o podobu nové šanghajské opery. Práce Snøhetty nejsou nikdy pouze architekturou, ale tvoří je kompletní mnohovrstevnaté dílo zahrnující krajinnou architekturu, návrh interiéru a často i návrhy užitého designu. Z její dílny vyšel třeba návrh nových norských bankovek nebo logo a vizuální styl největší norské banky DNB. Od roku 1989, kdy byla Snøhetta v Oslu založena jako architektonický kolektiv, se rozrostla na přibližně 150 zaměstnanců a má nyní kanceláře po celém světě. 

Krajinářská architektka Jenny B. Osuldsen, jedna z partnerů světoznámé architektonické kanceláře Snøhetta, přijíždí do Prahy na pozvání architektky Reginy Loukotové, současné rektorky vysoké školy architektury ARCHIP. Tématem přednášky Jenny Osuldsen bude nejen průřez nejznámějšími a nejnovějšími projekty Snøhetty od drobných projektů po urbánní řešení velkých měřítek, bude hovořit také o specifickém kreativním procesu navrhování, který kancelář vynesl mezi světovou špičku.

Foto: eArch

 

Jenny se podílela na velkém množství projektů norského studia například návrhu Center for World Culture pro saudskoarabský Dhahran; MAX IV Laboratory Landscape ve švédském Lundu a redesign Times Square v New Yorku. Krom toho vyučuje na dvou norských univerzitách v Lundu a Åsu krajinnou architekturu a urbanismus, nebo kurátoruje výstavy krajinářské tvorby.    

K České republice má Snøhetta speciální vztah díky architektovi Martinovi Roubíkovi, který ji na konci osmdesátých let spoluzakládal a podílel se na některých z průlomových projektů kanceláře. Roubík zemřel po krátké nemoci v roce 2008. Snøhetta však zůstává s Českem spojena i nadále díky jeho ženě, architektce Regině Loukotové, současné rektorce vysoké školy architektury ARCHIP. 

Regina Loukotová k návštěvě Jenny B. Osuldsen uvedla: “Je pro mě dodnes inspirující, jak několik mladých lidí, víceméně po ukončení studia, založilo svoji kancelář a prostřednictvím soutěží se dostali až na vrchol architektonické scény.”

 

Foto: eArch

 

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři