Události /

Galerie VI PER otevře výstavu dvojice architektek

Pražská galerie VI PER otevře novou výstavu dua architektek Barbory Šimonové a Markéty Mráčkové pod názvem Forma sleduje peníze: Cosa.cz, kulturní družstvo. Projekt cosa.cz založily architekty jako platformu zastřešující všechny jejich projekty. Výstavu doprovodí trojice komponovaných večerů.

VI PER , 7. 5. 2018

Markéta Mráčková a Barbora Šimonová se seznámily na Škole architektury Emila Přikryla na Akademii výtvarných umění v Praze. V autorské dvojici pracují od roku 2013. Kulturní družstvo cosa.cz založily v roce 2016 s cílem zastřešit své různorodé aktivity – architekturu, výtvarné umění, literaturu a video. Přály si vytvořit alternativu k systému nezávislých architektonických živnostníků, proto volily kulturní družstvo. Cosa.cz je ziskovka fungující dle zásad ekonomické demokracie – na rozhodování mají vliv všichni, jichž se týkají důsledky rozhodnutí. V kulturním družstvu jsou zatím tři, rádi by se v budoucnu rozšířili a inspirovali k zakládání dalších družstev.

Rekonstrukce a zázemí fotbalové tribuny, Olomouc-Řepčín, 2015, Barbora Šimonová, Petra Gajdová

V architektuře postupují od „cestičky vykroužit neumíme“ (studie rekonstrukce náměstí Jiřího z Lobkovic), přes „levně a barevně“ (rekonstrukce fotbalové tribuny v Olomouci- Řepčíně), „snad v realizaci zůstane alespoň to velké okno“ (studie úpravy vstupních prostor budovy FF UK), „příčky na Koolhaase“ (Urban Café), „novou díru podle Brandlhubera“ (Biofilms New Rental), „kytkami nejde nic zkazit“ (studie úprav zahrady při ulici Ve Stínadlech), „studii, kterou si nikdo neobjednal“ (obnova schodiště z ulice Husitská u domu Řehořova č. p. 37), po „postavte si to sami a dopadne to lépe“ (rekonstrukce rodinného bydlení Bořitov).

Urban Café, Praha, 2017, spolupráce Anna Mikulenková

Vedle navrhování podnikají mnoho dalšího. Baví je psaní krátkých, místy absurdních, ilustrovaných příběhů, ve kterých míchají realitu s fikcí, a doufají, že to bude bavit i ostatní. Na různé manifesty navázala píseň Bude to bílý, černý nebo maximálně šedý složená z úryvků z pracovních emailů a historek kamarádů. Natočily tři portréty staveb z 80. let 20. století: Pavilony v Mariánských Lázních a v Praze, Dům kultury a kolonáda v Teplicích, Umělý veslařský kanál v Račicích. V roce 2018 plánují čtyři nové díly, které budou ke shlédnutí na cosa.tv. V roce 2014 vydaly knihu Legenda o sídlišti, v roce 2016 pak překlad příběhů Gottfrieda Müllera Melancholie a dobrodružnost stavění: 25 zapomenutých staveb.

Foto: eArch

10/5–23/6/2018

VERNISÁŽ 9/5, 19:00

KONCEPCE: MARKÉTA MRÁČKOVÁ, BARBORA ŠIMONOVÁ

GRAFICKÝ DESIGN A INSTALACE: VIKTOR VEJVODA

Výstavu doprovodí série tří komponovaných večerů kulturního družstva cosa.cz:

9.5. 2018, 19 h Outsideři

Minidrama „Outsideři“ je věnováno tématům, projektům a aktivitám dvojice Šimonová – Mráčková.

22.5. 2018, 19 h Družstevnictví

Druhý večer je zaměřen na historii a principy družstevnictví a vznik po dlouhé době prvního kulturního družstva v České republice.

5.6. 2018, 19 h Lež nebo postpravda

Třetí večer představí zážitky z práce formou tvůrčího nakládání s fakty.

  • autor: VI PER *
  • publikováno: * 7. 5. 2018
  • zdroj: * Tisková zpráva

Klíčová slova:

galerie

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři