Události /

Letošní ročník festivalu Den architektury netradičně představí bankovní i obchodní domy

Devátý ročník festivalu DEN ARCHITEKTURY, který je v roce 2019 příznačně věnován svobodné architektuře po roce 1989 i výročí Bauhausu, nahlédne také do světa businessu. V rámci četných procházek a exkurzí se mohou zájemci podívat a zblízka prozkoumat obchodní domy, pasáže, budovy bank či spořitelen. „Právě svět obchodu formoval architekturu a naše prostředí po listopadu 1989, vznikaly nové banky a obchodní centra. Ty zásadně proměnily fungování našich měst,“ říká ředitelka festivalu a renomovaná architektka Marcela Steinbachová a dodává: „Obchodní centra například přispěly k postupnému vylidňování historických center našich měst.“

KRUH z. s. , 14. 9. 2019

S poutavým výkladem se veřejnosti otevře nová budova pražského ČSOB Kampusu, která je příkladem ekologicky ohleduplné architektury a tvoří stimulující pracovní prostředí. Pochází z dílny architektonického studia bratrů Chalupových, kteří zastupují v ČR velice progresivní současnou architekturu. Při komentovaných prohlídkách budou zpřístupněny nejen pracoviště a společné prostory, ale i technologické zázemí a střešní zahrady. Dále například architektka a urbanistka Anna Beata Háblová poodhalí historii obchodního domu Palladium, který stojí na místě kapucínského kláštera později předělaného na kasárnu. O den později se se stejnou architektkou podíváme blíže na OC Smíchov, které se autorům podařilo důstojně zapojit do struktury okolních budov města. 

Nákupní centrum jako symbol svobody – to je název procházky s městským architektem Ondřejem Benešem v Děčíně, kde se z průmyslové oblasti stalo jedno z obchodních center města. V Táboře se zájemci mohou zúčastnit projekce dokumentu Chrámy peněz autorů Jany Pavlové a Martina Hrubého, který přiblíží ranou popřevratovou architekturu bankovních domů a spořitelen. Výstavbě obchodních domů se budou věnovat i na procházce s památkáři Jiřím Balským a Matějem Kubinou v Jaroměři. Kdo promluvil do tváře města Opavy více? Architekt Leopold Bauer svým obchodním domem Breda nebo Otto Reichner svým koupalištěm. To se dozvíme od historika umění Dalibora Halátka. 

V rámci festivalu se veřejnosti letos otevře také nová budova pražského ČSOB Kampusu od ateliéru Chalupa Architekti.

Festival DEN ARCHITEKTURY potrvá sedm dní a odehraje se ve více jak osmdesáti městech a obcích v České republice a na rekordních šestnácti místech na Slovensku. Nabídne mimořádně pestrou paletu akcí, jako jsou prohlídky jindy nepřístupných staveb, urbanistické i historické procházky, workshopy, představení a samozřejmě odborné přednášky či filmové projekce. Podrobný program je k dispozici na webových stránkách festivalu.

  • autor: KRUH z. s. *
  • publikováno: * 14. 9. 2019
  • zdroj: * Tisková zpráva

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři