Novinky a názory / zprávy

Festival Den architektury se letos zaměří na konstrukce a vydá se po stopách Santiniho a Pragera

13. ročník fetivalu Den architektury se zaměří na výjimečná konstrukční řešení. Uskuteční se mezi 29. zářím a 5. říjnem

Festival Den architektury, který se v letošním roce uskuteční mezi 29. zářím až 5. říjnem, opět pozve na stovky akcí po celé České republice i na Slovensku. Pro letošní 13. ročník si pořadatelé zvolili motto Objev konstrukce! a v programu se zaměří na výjimečná konstrukční řešení nejen s ohledem na vzhled staveb, a to jak v historické architektuře a v architektuře 19. století a jejího industriálního odkazu, tak staveb 20.–21. století. Festival pravidelně připomíná výročí významných osobností architektury. Letos se vydá po stopách výjimečného představitele barokní gotiky Jana Blažeje Santiniho-Aichela, od jehož úmrtí uplyne letos 300 let, a také po stavbách jednoho z nejvýraznějších představitelů poválečné architektury u nás – Karla Pragera, který se narodil před 100 lety.

KRUH , 11. 4. 2023

Současně se Dnem architektury se i letos uskuteční festival Film a architektura. Za oběma festivaly stojí spolek Kruh, který čerpá z více než dvou desítek let zkušeností v oboru a dlouhodobé spolupráce s architekty, spolky a institucemi ve všech regionech. V průběhu 13 let existence festivalu se zapojilo na 240měst na území České republiky i na Slovensku. Den architektury se tradičně koná u příležitosti Světového dne architektury, který připadá na první pondělí v říjnu.

Program bude průběžně zveřejňován na www.denarchitektury.cz.

Pod festivalovým mottem Objev konstrukce! nabídne festival desítky akcí představující zajímavá konstrukční řešení.  V programu najdeme stavby z nejrůznějších materiálů, ať už půjde o stavby z cihel, oceli, betonu nebo ze dřeva a skla. „Navštívíme historické paláce, sakrální stavby, bytové domy, administrativní budovy, industriální stavby, věže, kostely, rozhledny, mosty, haly apod. Cílem letošního ročníku je poukázat na neoddělitelnost konstrukce od architektury a vyzdvihnout důležitost propojování technického řešení s funkčností a estetikou. Zároveň chceme ukázat na skryté poklady po celé republice, které jsou výjimečné právě díky práci s konstrukcemi,“ vysvětluje zakladatelka a ředitelka Dne architektury Marcela Steinbachová. V programu zájemci naleznou například prohlídky Strahovského stadionu, Nuselského mostu, obchodního domu Kotva, Dolní oblasti Vítkovice nebo brněnského výstaviště.

Odkaz geniálního architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela festival představí na celorepublikové úrovni. V programu budou zastoupeny jeho nejvýznamnější stavby, mezi kterými nechybí klášterní kostel v Želivi, obnova chrámu v Sedlci u Kutné hory, Zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou, ale i méně známé realizace jako například veřejnosti běžně nepřístupný hospodářský dům Hubenov či hospodářský dům Kalec. Program se vydá i po Santiniho pražských stopách. Zamíří například do tzv. Valkounského domu, který vlastnil a přestavěl, či Morzinského paláce (budovy velvyslanectví Rumunska). Santini stál dále u návrhů Kolowratského (Thunovského) paláce na Malé Straně, kostela Panny Marie Matky ustavičné pomoci a sv. Kajetána, kde bude k vidění běžně nepřístupné Santiniho schodiště. Je také autorem svatých schodů u kostela Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla Velikého na Karlově.

Foto: Festival se letos vydá po stopách výjimečného představitele barokní gotiky Jana Blažeje Santiniho-Aichela

V letošním roce Den architektury připomíná také 100 let od narození Karla Pragera, autora, který se významně zapsal do tváře Prahy, ale i jiných měst. Styl jeho staveb je spojován zejména s mezinárodním proudem brutalismu. Jeho dílo bude připomenuto napříč republikou s důrazem na jeho pražské realizace. Do programu tak bude zařazen například areál Matematicko-fyzikální fakulty UK v Troji, Nová scéna Národního divadla či někdejší sídlo Sdružení projektových ateliérů (v současnosti sídlo IPRu). V regionech se za Karlem Pragerem vypraví Den architektury do Otrokovic, Strakonic, Veselí nad Lužnicí nebo do Březnice.

Foto: Den architektury připomíná také 100 let od narození Karla Pragera, jehož styl je spojován s mezinárodním proudem brutalismu

Paralelně se Dnem architektury probíhá také filmový festival Film a architektura. Ve dnech 29. září až 4. října zamíří do více jak dvou desítek měst v Čechách i na Slovensku a nabídne mezinárodní a tuzemské snímky s tématikou architektury a urbanismu. 

  • autor: KRUH *
  • publikováno: * 11. 4. 2023
  • zdroj: * Tisková zpráva

Klíčová slova:

kruh Den architektury festival

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři