Události /

Open Air Aréna Betlémské náměstí 2015

Letošní léto pořádá Galerie Jaroslava Fragnera v centru Prahy již čtvrtý ročník kulturního festivalu OPEN AIR ARENA BETLÉMSKÉ NÁMĚSTÍ. Ten se opět odehrává v galerii, na Betlémském náměstí i v jeho okolí. Letošními hity bezesporu budou divadelní skupiny VOSTO5 či Long Vehicle Circus. Vrcholem programu bude opět Betlémská kulturní noc, tentokrát ve středu 24. září.

EARCH.CZ , 8. 6. 2015

Nejbližší událostí bude ve čtvrtek 11. června 2015 komponovaný večer s architekturou a divadlem: křest knihy Jaroslava Sládečka Architekti CZ / loutkový horor loutkoherecké společnosti Tate Iyumni.

Jaroslav Sládeček: Architekti CZ

20 rozhovorů s nejvýznamnějšími osobnostmi současné architektury vám přinese odpovědi na otázky o jejich životě a tvorbě. Z odpovědí osobností, mezi nimiž jsou kromě jiných Alena Šrámková, Ladislav Lábus, Josef Pleskot, David Vávra nebo Svatopluk Sládeček, se dozvíte mnohé o vzniku jejich realizací, způsobu jejich práce, zdrojích inspirace a životních názorech. Kniha je doplněna autentickými fotografiemi osobností v kombinaci s jejich skicami a ukázkou jedné až dvou zásadních prací. Cesta do hlubin architektovy duše - i tak by se dala nazvat kniha dvaceti rozhovorů s pečlivě vybranými osobnostmi současné české architektury řazenými v pravidelném sledu od nejstarších po nejmladší. Kniha přináší velice osobní výpovědi lidí, kteří v oblasti architektury “něco dokázali”. Pokud vás zajímá, jak svých úspěchů dosáhli, kde hledají inspiraci a jaké jsou jejich zásady a styl práce, pak vás jistě potěší přístupné a čtivé texty. Dozvíte se také co očekávají od klientů a co si myslí o Kaplického knihovně, výuce architektury, panelákových sídlištích, památkové péči, trvalé udržitelnosti nebo digitální architektuře. Rozhovory jsou doplněné o autentické portréty i řadu skic a fotografií, ilustrujících pochvalné i kritické názory odborníků v oblasti, která se týká nás všech. Přestože se v některých názorech liší, jedno mají všichni společné - pro architekturu žijí celým srdcem a toto celoživotní nadšení je z jejich prací i z jejich vyprávění cítit.

Tate Iyumni: Krvavé koleno

První hodina odbila, lampa ještě svítila. Pohádkový horor je odstartován říkankou – mantrou o Krvavém koleni ze známě dětské hry. Dvoupatrový dům se sklepem a půdou se otvírá a zavírá, okýnka bytů se rozsvěcují a zhasínají, kočka na střeše mňouká a před domem lampa ještě svítí. Dům ožívá. Sem se přistěhuje mladý pár – František a Bětka. Je to jejich první byt, zděděný po babičce, po níž v něm zůstal zapomenutý deník. Na jeho stránkách se novomanželé dovídají o jakémsi tajemství, před kterým je záhodno se uklidit na bezpečné místo do kumbálku. Ale kde ten kumbálek vlastně je? A před čím se mají ukrýt? A jak ho můžeme otevřít? Následuje vyptávání u sousedů a pátrání po celém domě. Ubíhá hodina za hodinou, ale kumbálek stále ne a ne najít. Dvanáctá hodina odbila, lampa zhasla!

Další divadelní zážitky přinesou VOSTO5, která uvede 15. července svůj improvizovaný Stand´artní kabaret. Akrobatická skupina Long Vehicle Circus představí 19. srpna svou letošní novinku pro malé i velké nazvanou Alenka! Představení inspirované slavnou knihou Lewise Carrolla režírovala Viktorie Čermáková.

Nejvýraznější a nejživější část programu, Betlémská kulturní noc, se letos uskuteční 24. září. Spolu s Galerií Jaroslava Fragnera se jí zúčastní další tři desítky institucí v okolí GJF – Náprstkovo muzeum, Divadlo na Zábradlí, Kino Ponrepo a řada galerií a kaváren s pravidelným kulturním pořadem, opět bude mezi účastníky i benefiční prostřený stůl uprostřed Betlémského náměstí, který organizuje sdružení KampaNula. Mezi novinky letošního ročníku patří noční prohlídky kláštera dominikánu u kostela sv. Jiljí.

Novinky týkající se Open Air Areny, ale především programu Betlémské kulturní noci v jednotlivých institucích naleznete v průběhu léta také i na nové FB stránce:

facebook.com/Betlemskakulturninoc

OAA podporuje Ministerstvo kultury ČR, Státní fond kultury ČR a Nadace české architektury, mediálním partnerem je Radio 1.

Klíčová slova:

Galerie Jaroslava Fragnera Praha

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři