Události /

Přednáška Gillese Perraudina | Lidová inspirace

Inovativní způsoby stavění a udržitelná výstavba zaměstnává přední světové architekty již několik dekád. Málo z tvůrců se však v této souvislosti radikálně vrací k prapůvodní architektuře a lidovým postupům tak jako přední francouzský architekt Gilles Perraudin, který vystoupí na 6. června v Praze a o den později v Brně v rámci přednáškového cyklu Metamorfózy měst.

KRUH z. s. , 4. 6. 2013

Gilles Perraudin a jeho ateliér Perraudin Architectes se již přes třicet let zabývá problematikou životního prostředí, udržitelnou výstavbou a výzkumem nových a inovativních způsobů stavění s využitím přírodních materiálů z lokálních zdrojů. K těmto postupům dospěl paradoxně po prvotní fascinaci high-tech technologiemi, které využil ve svých realizacích. Jde například o projekt Akademie Mont-Cenis v německém Herne (1999), sofistikované ultraekologické stavbě – mamutím skleníku s dřevěnou nosnou konstrukcí, jehož střechu pokrývá 10 000 m² fotovoltaických panelů, které produkují 1 MW čisté elektrické energie.

Vzhledem k problematické recyklaci použitých materiálů a náročných detailů však Perraudin nakonec dospěl k upřednostnění původních materiálů jako je dřevo, hlína a kámen ve své základní surovosti, bez kombinace s moderními materiály a technologiemi. Použití těchto šetrných materiálů odkazuje k prapůvodním stavbám, archetypální architektuře, která v Perraudinových projektech získává velmi současnou podobu. Perraudin proslul svými realizacemi z masivních kamenných kvádrů – jde například o vinný sklep Chai Viticole Vauvert, ale i další projekty škol, muzeí a obytných staveb, které jsou citlivě zasazeny do svého krajinného kontextu a přes svou rustikální podobu splňují vysoce aktuální funkčnost.

Gilles Perraudin (*1949) francouzský architekt působící v Lyonu. Mezi jeho realizace patří například atraktivní budovy vinařství ve Vauvert (1998), v Nizas (2001) a v Solan (2008) či komplex Muzea vína v Patrimoniu na Korsice (2011), které jsou tvořené z masivních kamenných kvádrů, citlivě zasazených do středomořského prostředí

Více info zde.

Metamorfózy měst:

Gilles Perraudin, Lidová inspirace /Přednáška ve francouzštině s tlumočením do češtiny /Vstup zdarma/

čt 06/06/13, 19:30, Francouzský institut v Praze, Štěpánská 35, Praha 1 pá 07/06/13, 19:00, 4AM/Fórum pro architekturu a média, Rosická 1, Brno

Přednáškový cyklus Metamorfózy měst, připravený občanským sdružením Kruh a Francouzským institutem v Praze, představí české veřejnosti současnou francouzskou architekturu a její tvůrce. Šest přednáškových a diskusních večerů probíhá od března do prosince 2013. Tématem celého cyklu je město a jeho proměny. Jednotlivé večery se budou zabývat otázkami udržitelného rozvoje města, problémy dnešní rozvolňující se zástavby a potřebě znovu definování jeho hranic.

Občanské sdružení Kruh pořádá od roku 2001 veřejné akce a přednášky zaměřené na současné dění v architektuře. Cílem přednášek a diskusí je zprostředkovat dialog o kvalitní české i světové architektuře a o architektonické tvorbě širším vrstvám veřejnosti - tj. i mimo úzký okruh odborníků a studentů architektury. Kruh již uspořádal více než sto přednášek významných i začínajících českých a zahraničních architektů a teoretiků architektury, dva filmové festivaly o architektuře a výstavu Povolání: architekt(ka). Pravidelně vydává sborníky textů o architektuře a od roku 2011 organizuje celorepublikový festival Den architektury.

www.kruh.info

Francouzský institut v Praze je multidisciplinárním kulturním centrem a jazykovou školou. Jeho cílem je přiblížit aktuální francouzskou kulturu, hostit nevšední projekty, uvádět odvážná a novátorská díla, iniciovat setkání mezi českými a francouzskými umělci a rozvíjet stále plodné vztahy mezi oběma zeměmi se silnou kulturní tradicí. Ponořte se do jedinečného frankofonního prostředí, a to prostřednictvím kina, mediatéky, galerie, knihkupectví a kavárny.

www.ifp.cz

  • autor: KRUH z. s. *
  • publikováno: * 4. 6. 2013
  • zdroj: * tisková zpráva

Klíčová slova:

přednáška Praha Brno

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři