Události / architektonické soutěže

Řešení stálé expozice Uměleckoprůmyslového muzea v Praze vzejde z architektonicko-designérské soutěže

Stálá expozice zaměřená na české umělecké řemeslo, užité umění a design od středověku až po současnost najde své místo v historické budově muzea, co prošla v letech 2014–2017 rekonstrukcí. Podobu expozice definuje architektonicko-designérská soutěž, kterou má na starosti CZECHDESIGN. Do prvního kola se do 13. 5. se svými portfolii mohou hlásit týmy architektů a grafických designérů.

CZECHDESIGN.CZ , 30. 4. 2019

Historická budova od architekta Josefa Schulze z let 1897–1899 stojí v ulici 17. listopadu a nedávno prošla tříletou rekonstrukcí, která ji celou otevřela pro návštěvníky a zvětšila i výstavní prostor pro chystanou stálou expozici.  

Instituce disponuje nejen ikonickými kousky českého designu a užitého umění, ale i uměleckého řemesla, vše momentálně uložené v novém Centrálním depozitáři Praha-Stodůlky (2014–2016). Ty budou základem pro expozici, která se od těch předešlých bude zásadně lišit.  

„Předcházející expozice od minulého století sledovaly buď pouze stylový vývoj, anebo hledisko materiálové. Nová expozice bude uspořádána podle přibližně deseti základních témat a významových okruhů,” komentuje přístup PhDr. Radim Vondráček, ředitel sbírek a výzkumu Uměleckoprůmyslového musea v Praze.  

Nová stálá expozice Uměleckoprůmyslového musea v Praze si klade za cíl představit plastický a živý obraz vývoje evropského užitého umění a hmotné kultury od středověku až po design 20. století a současnou tvorbu, a to pohledem a prostřednictvím bohatých sbírkových fondů muzea.  

„Expozici jsme nazvali UMĚNÍ - ŽIVOT - POHYB, Od středověku po současný design. Ukážeme široké spektrum fondů ve větším časovém rozpětí, propojíme minulost a současnost. V tom bude spočívat jeden z přitažlivých rysů expozice, stejně jako její podoba, která bude moderní a atraktivní.” přibližuje expozici PhDr. Helena Koenigsmarková, ředitelka Uměleckoprůmyslového musea v Praze.  

Museum se rozhodlo na řešení expozice vyhlásit soutěž. „Velmi otevřeně jsme se rozhodli přistoupit i ke kreativnímu řešení stálé expozice a oslovit architekty a grafiky formou otevřené soutěže ve spolupráci s organizací CZECHDESIGN, která v poslední době nasbírala bohaté zkušenosti s podobnými projekty. Věříme, že ve vítězném autorském týmu, který se do přípravy stálé expozice zapojí, získáme partnera pro dlouhodobou a oboustranně inspirativní spolupráci,” dodává k soutěži Koenigsmarková.  

První část stálé expozice se připravuje k otevření na začátku příštího roku a ambice má podle Vondráčka velké. „Jsme přesvědčeni, že zpřístupněním stálé expozice posílí prestiž UPM mezi světovými musei užitého umění a designu a rozšíří se řady domácích i zahraničních návštěvníků, zvláště těch, kteří se do našeho muzea rádi vracejí, ” dodává.  

Dvoukolové soutěže se budou účastnit týmy složené z architekta a grafického designéra, kteří společně vytvoří návrh kreativního řešení stálé expozice. První část bude otevřená a založená na prezentaci portfolií, do druhé porota soutěže vybere max. 5 týmů, které předloží návrh kreativního řešení expozice (architektonické a grafické řešení).  

Deadline pro zaslání portfolií a informací o složení týmu (tzv. žádosti o účast v soutěži) je do 13. 5. 2019 v 15:00. Podrobné zadání a pravidla soutěže najdete zde. Na vítěze čeká spolupráce s kurátory Uměleckoprůmyslového muzea a zakázka v hodnotě 1 250 000 Kč.

ODMĚNY 

1. místo: 100.000 Kč bez DPH 

2. místo: 70.000 Kč bez DPH 

3. místo: 50.000 Kč bez DPH 

4. místo: 45.000 Kč bez DPH 

5. místo: 40.000 Kč bez DPH 

POROTA 

Nezávislá část poroty s hlasovacím právem:  

Lada Hubatová Vacková, kurátorka a teoretička designu, UMPRUM 

Zuzana Lednická, grafická designérka, Studio Najbrt 

Jan Němeček, designér, studio Olgoj Chorchoj 

Adam Štěch, kurátor a teoretik designu a architektury, studio OKOLO 

Petr Uhlík, Uhlík architekti 

Závislá část poroty s hlasovacím právem: 

Helena Koenigsmarková, ředitelka UPM 

Radim Vondráček, ředitel sbírek a výzkumu UPM 

Iva Knobloch, kurátorka sbírky užité grafiky UPM 

Dušan Seidl, vedoucí oddělení prezentace sbírek UPM 

Členové poroty s hlasem poradním: 

Lenka Míková, Lenka Míková architekti 

Jan Skřivánek, teoretik umění, šéfredaktor Art+Antiques 

Vladimíra Sehnalíková, kurátorka edukační činnosti UPM 

Michaela Kindlová, vedoucí oddělení marketingu a PR UPM 

Sylvie Novotná, produkce výstav UPM 

Kurátoři UPM: Konstantina Hlaváčková, Lucie Vlčková, Jan Mergl, Petra Matějovičová, Jiří Fronek, Mariana Kubištová 

Klíčová slova:

CZECHDESIGN.CZ expozice Praha

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři