design /

Největší výstavní projekt v české historii zná svou grafickou podobu

CZECHDESIGN právě zveřejnil výsledky designérské soutěže, kterou realizoval pro Národní muzeum. Vítězi jsou studia Marvil, Pixl-e a ReDesign. Tyto tři subjekty navrhnou grafickou podobu pěti expozic, které jsou součástí největšího projektu v historii českého muzejnictví.

CZECHDESIGN.CZ , 7. 8. 2019

Na konci října 2018 se po několika letech opět otevřely brány komplexu Historické a Nové budovy Národního muzea. Součástí oprav byly i úpravy interiérů, kde se chystají zbrusu nové expozice. Muzeum hledalo prostřednictvím výběrového řízení grafiku pro pět z nich - Příroda, Zázraky evoluce, Dějiny, Dějiny 20. století, Klenotnice a Mincovní kabinet a Lidé: Člověk, společnost a kultura v minulosti.  

Do soutěže se přihlásilo celkem 27 soutěžních návrhů. Jednotlivá grafická studia mohla přihlásit návrh na jednu až všech pět expozic. Porota hodnotila návrhy pro každou expozici zvlášť. 

Studio Marvil - vítěz na návrh expozic Příroda, Zázraky evoluce, Dějiny a Lidé: Člověk, společnost a kultura v minulosti 

Pražské studio zvítězilo hned ve třech kategoriích. Za 20 let působení na poli grafického designu a brandingu má za sebou hned řadu úspěšných projektů, jako první české studio získalo mezinárodní Red Dot Design Award (2010).  

Foto: eArch

Pixl-e - vítěz na návrh expozice Dějiny 20. století 

Filip Mond založil Pixl-e společně s Ondřejem a Pavlínou Doležalovými. Studio se sídlem v Brně získalo už několik nominací v prestižní soutěži Czech Grand Design. Vítězný návrh výstavy vznikl ve spolupráci s pražským nezávislým studiem Deep Throat. 

Foto: eArch

ReDesign - vítěz na návrh expozice Klenotnice a Mincovní kabinet 

Vedoucí ateliéru Grafický design a vizuální komunikace na pražské UMPRUM Petr Krejzek v roce 1999 založil s Klárou Kvízovou studio ReDesign, které má za sebou úspěšné grafické počiny pro časopis Respekt nebo vizuální identitu a publikace pro firmu KOMA. 

Foto: eArch

„Do soutěže se přihlásilo mnoho kvalitních studií, což jsme kvůli administrativním bariérám a systému NEN vnímali jako malý zázrak. Díky intenzivní spolupráci s architekty výsledná řešení expozic. konvenují s těmi architektonickými. Pozitivně vnímám i to, že se jednomu studiu povedlo získat zakázky na tři expozice v Historické budově, budou mít tedy ucelený grafický koncept.” dodává Jana Vinšová z organizace CZECHDESIGN.  

Práce na jednotlivých expozicích intenzivně probíhají a postupně se budou veřejnosti otevírat v letech 2020–2021.  

PRŮBĚH SOUTĚŽE 

Soutěž probíhala od srpna do prosince 2018 a v úzké spolupráci s Národním muzeem byla organizována odbornou organizací CZECHDESIGN. Soutěž byla vypsána již na jaře loňského roku, účastníků bylo mnohem méně oproti té současné. Vzhledem k přísnějším kritériím na kvalifikaci účastníků museli být všichni pro nesplnění vyloučeni a soutěž následně zrušena. Zapojením CZECHDESIGN do celého procesu došlo k výraznému zjednodušení podmínek soutěže a zatraktivnění tématu pro širší spektrum designérů. Přineslo také několikanásobně větší počet přihlášených návrhů a úspěšný a kvalitní výsledek celé soutěže. CZECHDESIGN měl zároveň na starosti i soutěž na jednotný orientační systém v celém komplexu budov Národního muzea.  

POROTA SOUTĚŽE 

Soutěžní návrhy vyhodnotila odborná porota ve složení: 

Nezávislá část poroty: 

Ing. arch. Josef Pleskot, architekt, garant pro architektonické řešení expozic 

Mgr. Jana Vinšová, ředitelka CZECHDESIGN 

MgA. Roman Černohous, grafický designér, autor orientačního systému NM 

Mgr. Jiří Toman, grafický designér, Toman design 

Zástupci Národního muzea: 

Doc. PhDr. Michal Stehlík, Ph.D., náměstek pro centrální sbírkotvornou a výstavní činnost NM  

RNDr. Ing. Ivo Macek, ředitel Přírodovědeckého muzea NM 

Mgr. Marek Junek, Ph.D., ředitel Historického muzea NM 

Mgr. Petr Brůha, hlavní manažer expozice NM 

Mgr. Martin Musil, vedoucí výstavního oddělení NM 

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři