DIALOGY O ARCHITEKTUŘE – junior : matador

Datum konání: 18.05.2016, 18:30

Pondělí, 9. Květen 2016 - 13:01
| Napsal: | Zdroj: Tisková zpráva

Také v letošním roce připravil plzeňský spolek Pěstuj prostor cyklus přednášek a navazujících diskusí pro fanoušky architektury a veřejného prostoru. Jarní blok, koncipovaný jako symbolický dialog dvou postojů, pólů či profesí, byl zahájen ve středu 4. května vystoupením architekta Jiřího Zábrana a developera Patrika Nováka. Na pokračování se můžete těšit již 18. května 2016 od 18:30 v podání architektů Ondřeje Chybíka a Jaroslava Zimy.

DIALOGY O ARCHITEKTUŘE: květen & červen 2016 - foto © Pěstuj prostor

Kdo je developer a jaká je jeho úloha při rozvoji města? Myslí developer i na obyvatele města a uživatele staveb, nebo pouze na zisk? V jakých podmínkách vznikají projekty novostaveb a jaké jsou nejčastější překážky jejich realizace? Co je příčinou často nízké úrovně nových rezidenčních projektů? Jaká je spolupráce mezi developerem a architektem? Jaké má architekt při tvorbě hranice? A jaké developerské projekty se chystají v Plzni? Tyto otázky minule sloužily jako odrazový můstek jak pro prezentace obou hostů, tak pro následnou diskusi.

DIALOGY O ARCHITEKTUŘE – junior : matador

Kdy: 18. května 2016 od 18:30
Kde: Kavárna v DEPO2015, Presslova 14, Plzeň

Facebook události.
Vstupné na akci seženete zde, stojí 40 Kč.

Druhý večer vystoupí známí architekti ONDŘEJ CHYBÍK (Chybík+Krištof) a JAROSLAV ZIMA (D3A). Tématem symbolického dialogu „juniora“ a „matadora” české architektury i širší diskuse s diváky budou rychlý nástup na scénu, moudrost a vytrvalost, úspěchy i prohry. Oba tvůrci představí svoji práci z posledních let – v případě Jaroslava Zimy jde o mimořádně aktuální návrhy studia D3A pro Plzeň.

Zároveň budeme hledat odpovědi i na následující otázky: Jak dnes shání zakázky mladé architektonické kanceláře? Ke komu chodí pro rady (ne)zkušený architekt? Jaká je při vyjednávání pozice junior architekta? Co je základem úspěchu? Talent a trpělivost? Štěstí? Mají architektovy sny hranice?

Roli juniora bude během večera zastávat třicetiletý architekt Ondřej Chybík, který po studiích v Brně, Štýrském Hradci a Curychu a působení ve Vídni založil v roce 2010 spolu s Michalem Krištofem studio Chybik+Kristof Architects & Urban Designers. Jejich kancelář si připsala vítězství v soutěži o návrh revitalizace pražské čtvrti Waltrovka či v soutěži na řešení českého pavilonu pro Expo 2015 v Miláně. Dnes má studio ateliéry v Praze, Brně a Miláně a jeho zakladatelé zvažují rozšíření i na asijský kontinent. Vedle aktuální práce na projektech do několika českých měst se před nimi otevírá možnost navrhovat stavby v Dubaji a nové čtvrti či celá města v Miláně, Číně, Ománu nebo v Chile.

Na Ondřeje Chybíka naváže zkušený matador české architektonické scény Jaroslav Zima, spoluzakladatel a partner architektonického studia D3A. U plzeňského publika jistě zarezonují prezentované urbanisticko-architektonické studie konverzí místních industriálních komplexů – areálu někdejšího pivovaru Světovar a území v okolí Cukrovarské ulice, v němž se dnes nachází i DEPO2015. Princip tvorby současného městského prostředí, použitý v případě obou komplexů, Jaroslav Zima vysvětlí na příkladu realizované části pražského Smíchova. Jako příklad rekonstrukce průmyslového objektu představí proměnu jednoho z holešovických továrních objektů na centrum moderního designu.

Přijďte i Vy položit svoji otázku! V průběhu večera bude otevřena kavárna.

Další přednáška a diskuse z cyklu DIALOGY O ARCHITEKTUŘE s názvem teoretik : praktik se bude konat ve středu 1. června 2016 od 18:30 hod. v kavárně DEPO2015 v Plzni.

Více informací na webu.

Sérií čtyř přednášek a diskusí chce spolek Pěstuj prostor podporovat a rozvíjet zájem místní odborné i širší veřejnosti o současnou architekturu a vystavěné i krajinné prostředí města. Cyklus připravují plzeňští architekti Petr Klíma a Šárka Lorencová ve spolupráci s dalšími členy spolku Pěstuj prostor a za podpory Plzně 2015, o. p. s., Ministerstva kultury ČR a města Plzně.