Projekt Schwarz auf Weiss / Černé na bílém se vrací naposledy do Prahy

Datum konání: 25.11.2011, 19:30

Úterý, 15. Listopad 2011 - 10:23
| Napsal:

EARCH.CZ doporučuje svým čtenářům využít poslední příležitosti navštívit výjimečný projekt Orchestru Berg a režijního tandemu Skutr. Na pouhé tři večery bude na konci listopadu obnovena inscenace hudebního divadla Černé na bílém (Schwarz auf Weiss) věhlasného německého skladatele Heinera Goebbelse. Proměně hudebníků v performery diváci budou moci být přítomni 25., 26. a 27. listopadu v kině ART minus Veletržního paláce Národní galerie.

 koncert

Představení začínají v 19.30 hodin. Vstupenky je možné zakoupit on-line na www.webticket.cz, síti Ticketpro a v pokladně Národní galerie ve Veletržním paláci. Více informací na www.schwarzaufweiss.cz. Videoukázka na http://www.youtube.com/watch?v=2K9rsvNLYS8!Muzikanti z Orchestru Berg pod taktovkou dirigenta Petera Vrábela a režijním vedením tandemu Skutr (Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský) musejí zastat kromě instrumentálních také herecké, pěvecké nebo pohybové úkoly – hrají kuželky s dusítky nebo kostky na krytu cembala, házejí balony na kus plechu, hrají badminton s ozvučenými raketami, mluví, recitují, zpívají, tančí... Pro mnohé se jistě stane nezapomenutelným zážitkem duo pro pikolu a čajovou konvici pískající v C dur. To vše se bude dít na minimalistické scéně z kartonových krabic výtvarníka Jana Polívky.

Hudební performance Černé na bílém volně vychází z povídky Stín od Edgara Allana Poea a je poctou německému dramatikovi Heineru Müllerovi. Goebbels staví hudebníky do mnoha různých rolí, strhující hudební pasáže střídají sóla na exotické nástroje, jako jsou japonské koto nebo nezvyklý cimbál, používají se i elektronické samply. Hudba se mísí s Poeovými texty nebo fragmenty T. S. Eliota, návštěvníci uslyší i hlas Heinera Müllera. České nastudování, které sklidilo uznání nejen odborné veřejnosti, bylo v premiéře uvedeno roku 2009 na mezinárodním hudebním festivalu Struny podzimu.

Heiner Goebbels je přední osobností soudobé vážné hudby, tvorby pro rozhlas a hudebního divadla. Díla tohoto německého autora jsou hlavním bodem programu světových festivalů soudobé vážné hudby, vyhledávají je i divadelní festivaly. Má neobvykle široký záběr – koncertní skladby, rozhlasové kompozice, divadelně hudební performance, byl také sám aktivním hudebníkem v nejrůznějších formacích.

Orchestr Berg se zaměřuje na divácky atraktivní a inovátorské projekty, které kladou důraz především na současnou hudbu a hudbu 20. století. Tu propojuje například s divadlem, filmem, baletem, pantomimou, videoartem, výtvarným uměním apod., vystupuje často mimo tradiční sály. Za dobu svého jedenáctiletého působení má na kontě desítky světových premiér českých autorů a originálních projektů. Jeho zakladatel a šéfdirigent Peter Vrábel za svoji práci s tímto tělesem získal v roce 2010 od České hudební rady / UNESCO ocenění za zásluhy o kvalitu a šíření české hudby. V kombinacích si libuje i režisérské duo SKUTR (Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský). Ve svých cross-overových inscenacích a spektakulárních féeriích nechávají prolínat tanec, pohyb, akrobacii, loutky, projekce, lightdesign, text a zvuk. Za svou tvorbu získali řadu ocenění u nás i v zahraničí, například Grand Prix a Cenu diváků na mezinárodním festivalu FIST v Bělehradě, Cenu Evalda Schorma a Cenu Josefa Hlávky. Třikrát po sobě byli nominováni na Talent roku Ceny Alfréda Radoka a v roce 2010 za inscenaci La Putyka na Inscenaci roku Ceny Alfréda Radoka. Několikrát byli také nominováni na cenu Sazky a Divadelních novin.