0,5 Studio zrekonstruovalo panelákový byt o minimálních rozměrech

Čtvrtek, 22. Únor 2018 - 0:36
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Pavel Nový a Vít Svoboda z 0,5 Studia zrekonstruovali malometřážní panelový byt v pražské Troji. Při práci se drželi svého osvědčeného postupu, který spočívá ve sjednocení podlah, použití jednotných materiálů a navržení vestavěného nábytku při sdružení funkcí do jednotných bloků. Ze skromného bytu o velmi skromné rozloze 33 metrů čtverečních tak vytěžili maximum.

Byt Troja, obytný prostor, 0,5 Studio © Peter Fabo
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Pavel Nový, Vít Svoboda
Ateliér 0,5 Studio
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Praha 8 - Troja
Datum realizace 2017
Užitná plocha 33.00m2
Poznámka

Foto © Peter Fabo

Pro rekonstrukci garsoniéry v panelovém domě s výhledem na panorama Prahy investor oslovil 0,5 Studio, Pavla Nového a Víta Svobodu, kteří mají značné zkušenosti s rekonstrukcemi interiérů a malometrážních bytů. V tomto případě se jednalo o bytový prostor o rozloze 33 metrů čtverečních.

Při řešení malometrážních bytů je důležité zachovat dostatek volné plochy pro vyžití obyvatel. Mezi osvědčené postupy 0,5 Studia pro přestavby podobných bytů patří: sjednocení podlahy, použití jednotných materiálů a navržení vestavěného nábytku. Základem je sdružování několika funkcí do jednotných bloků.

Troja

V bytě jsou rozmístěny tři hlavní úložné prostory. První se nachází za vstupními dveřmi, slouží pro pračku a šatnu. Šatna je určena převážně k úschově sezónních oděvů. Zrcadlový povrch pokrývá celou plochu šatní skříně a tím opticky zvětšuje vstupní prostor. Poté se vstupuje do koupelny s toaletou a sprchou. 

Troja

Druhá vestavěná skříň přesahuje ze vstupní chodby do obytného prostoru. Skládá se z části pro ukládání obuvi, na kterou navazuje obslužná kuchyňská linka s vestavěnou troubou, výsuvným spižním systémem a lednicí. Dominantní jednotná hmota skříně dále pokračuje úložným prostorem pro šaty a osobní věci. Zbytek věcí je možné schovat pod postelí.

Troja

V obytném prostoru se spojují dvě funkce – vaření a trávení volného času. Pro nové uspořádání bytu bylo nutné na základě požadavku investora změnit původní umístění kuchyně. Nová vestavěná kuchyňská linka je utilitární a zároveň odpovídá prostorovým potřebám pro přípravu jídla. Součástí obytného prostoru je také sedačka a jídelní stůl.

Troja

Jedna stěna obytného prostoru je očištěna a tak se v prostoru objevuje prvek betonu, přirozené nosné konstrukce panelového domu. Vstup do ložnice z obytného prostoru je skrze posuvné dveře. Spací kout je obložen březovou překližkou a je komfortním místem pro odpočinek.

Troja

Velkorysý balkon přístupný z obytného prostoru je přes celou délku dispozice bytu a přes léto umožňuje příjemný odpočinek s panoramatickým výhledem na Prahu.

Podlaha v celém bytě je řešena jednotnou, polyuretanovou stěrkou. Povrchy vestavěných truhlářských prvků jsou v kombinaci šedobílé a přírodní barevnosti dřeva.

Troja

Minimální rozměry garsoniéry jsou využity v maximální možné míře. Interiér je kultivovaně zpracován a dává možnost pro co největší využití volného prostoru. V realizaci se podařilo dosáhnout cíle vytvořit současně vypadající byt vhodný pro plnohodnotný život, byt, který neslouží pouze pro přespávání. Rekonstrukce bytů v panelových domech jsou v současné době pro architekty velkou výzvou a žádaným úkolem. Dožívající interiéry bytů hledají nová řešení v duchu současných požadavků.

Troja