Dočasná modulární školka Ajda

Čtvrtek, 20. Říjen 2011 - 2:00
| Napsal:

V malém Slovinském městečku poblíž hranic s Rakouskem se musely školky vypořádat s náhlým zvýšením počtu malých dětí. Původní záměr byl rozšířit stávající školky novými přístavbami. To byl však plán na delší dobu. V té době tedy úřady přistoupily k efektivnímu řešení použitím ISO kontejnerů, jejichž výhodou je rychlost a nízká cena.

Jure Kotnik, dočasná přístavba školky Ajda - foto © Vid Brezočnik
Fotoalbum: 
Jure Kotnik, dočasná přístavba školky Ajda - foto © Vid Brezočnik
Jure Kotnik, dočasná přístavba školky Ajda - foto © Vid Brezočnik
Jure Kotnik - Modulární školka Ajda
Modulární školka Ajda - Jure Kotnik
Katalogový list: 
Autor Jure Kotnik, Andrej Kotnik
Světadíl Evropa
Země Slovinsko
Město Ravne na Koroškem
Datum realizace 2009

Ajda byla dočasným přístavkem stávající školky ve městě Ravne na Koroškem. Za jediný den byly smontovány tři kontejnery a připevněny k jádru existující budovy. V těchto třech kontejnerech vznikla jedna velká třída pro 14 dětí. Nová přístavba vyrostla u vchodu do stare budovy a jako parazit využívala infrastrukturu stávající školky včetně šaten a hygienického zázemí.

Přestože šlo o dočasnou stavbu, její vzhled nezůstal bez zkrášlení. Výzdobou fasády byla pověřena umělecká skupina Kitsch-Nitsch, která pomocí barevných nálepek v duchu tradiční školkové grafiky převlékla šedivé kontejnery do hravých a přátelských fasád, se kterými se dokáží ztotožnit nejen děti, ale i rodiče a zaměstnanci.

Na východní a západní fasádě musela výzdoba zohlednit okna, dveře a rámy konstrukce, zatímco jižní fasáda bez otvorů poskytla k pojednání celou svou plochu, takže zde vznikla veliká tvář, která zve děti blíž.

Po roce užívání již Ajda nebyla potřebná a kontejnery byly recyklovány. Její příklad však zůstává vzorem toho, že dočasnost a nízký rozpočet neomlouvají absenci dětsky přívětivého řešení.

Článek vznikl za podpory společnosti KOMA MODULAR s. r. o.