Dostavba historické tržnice Mainz

Pondělí, 4. Červen 2012 - 2:00
| Napsal:

Historické centrum Mainz získalo díky avantgardnímu projektu novou budovu, která v kontrastu s nevýraznou poválečnou výstavbou dodala místu kosmopolitní eleganci a ráz velkoměsta. Tento projekt zároveň představuje startovací pole pro budoucí rozvoj města.

Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Massimiliano Fuksas, Doriana Fuksas
Světadíl Evropa
Země Německo
Město Mainz

Rekonstrukce a dostavba historické tržnice pochází z pera významného italského architekta Massimiliana Fuksase. Ukázal extravagantní formu, netypické materiály a technické inovace – explozi linií a barev. Je to ukázka současné architektury, která představuje respekt k historii bez pádu do historizující rétoriky. Jde o přestavbu historických tržních domů na polyfunkční městský dům. Tato lastura, spletená keramickými pruty v bílé barvě, působí jako schránka, jež obepíná šestipodlažní budovu a vysoké atrium. Padesát centimetrů pod pláštěm z prutů, keramických panelů a skla je betonová konstrukce s velkým počtem střešních oken VELUX. V atriu se skleněnou střechou upoutají pozornost tři výrazné sloupy a dva otvory tvaru ledviny mezi třetím a čtvrtým podlažím.

Celý objekt disponuje 14 byty ve vyšších podlažích umístěnými nad obchodní zónou v nižších patrech. Přístup k jednotlivým bytům, z většiny mezonetových, je možný výtahem nebo přes piazzetu na 4. podlaží. V nejvyšších patrech se nacházejí prosvětlené rezidence, jejichž otevřené interiéry charakterizují vytříbené estetické detaily, luxusní materiály a nápaditý design. Celkový dojem umocňují pohledy ze střešních oken na historické centrum města.

 

Více na www.velux.cz/reference.

Článek vznikl za podpory společnosti VELUX Česká republika, s.r.o.