Dům na větrném kopci

Středa, 14. Říjen 2015 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Dřevostavba rodinného domu z ARCHCON atelieru v sobě snoubí jednoduchou hmotu odpovídající okolní zástavbě s nadčasovým moderním pojetím s kvalitními materiály, precizně provedenými detaily i s pasivním standardem konstrukcí.

ARCHCON atelier, Dům na větrném kopci - foto © archiv autorů
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Irena Truhlářová, Martin Jirsa
Ateliér ARCHCON atelier, s. r. o.
Generální dodavatel DŘEVOSTAVBY BISKUP, s. r. o.
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Datum projektu 2012
Datum realizace 2015
Zastavěná plocha 180.00m2
Plocha pozemku 747.00m2
Poznámka

www.archcon.cz

www.drevostavbybiskup.cz

Hmotové řešení

Hned na začátku plánování rodinného domu stálo několik omezení. Návrh musel respektovat poměrně přísné regulativy i mírně svažitý terén. Navíc požadavkem investorů byl dům v pasivním standardu. Architektům se tyto vstupní podmínky podařilo zpracovat s lehkostí a elegancí. V průběhu studie návrh vykrystalizoval ve dvě jednoduché, téměř archetypální hmoty. Hlavní objekt – vlastní dům s půdorysem obdélníku - je jednopodlažní s částečně využitelným podkrovím a strmou sedlovou střechou. Tato hmota citlivě kopíruje svažitý terén, což vytváří dvě rozdílné výškové úrovně, které se propisují i do venkovních zpevněných ploch. Tím autoři výrazně minimalizovali potřebu terénních úprav a nepřirozených násypů. Hlavní hmota je doplněna kompaktním pomocným objektem, který obsahuje garáž s úložnými prostory, kryté stání s prostorem pro vstup do domu suchou nohou a krytou terasu. Obě hmoty jsou propojeny lehkou konstrukcí částečně zakrytou proti dešti sklem. Tato konstrukce přechází v subtilní pergolu určenou pro popínání rostlin, které budou během letních měsíců chránit interiér domu před přehříváním.

Barevné a materiálové řešení

Vnější architektonický výraz domu určuje vertikální dřevěný obklad ze sibiřského modřínu bez povrchové úpravy. Osobitý vzhled fasády dodá postupné patinování obkladu do šedostříbrného odstínu. V přízemí se rozměrné prosklené plochy střídají s omítkou šedé barvy imitující beton. Jižní část východní fasády je chráněna proti přehřívání popínavou zelení nesenou subtilní pergolou s nerezovými lanky. Tato pergola přechází v zastřešení vstupu sklem. Okna je možné podle potřeby zastínit venkovními textilními roletami s přiznanými vodícími lanky a skrytými truhlíky. Archetypální výraz domu je podpořen skládanou střešní krytinou. Výrazný prvek tohoto objektu tvoří zeleň. Uplatňuje se jednak na střeše s extenzivní zelení a dále pak ve formě popínavých rostlin na východní a jižní straně krytého sezení. Architektům se tak povedlo efektivně zabránit vizuálnímu kontaktu terasy s veřejnou komunikací. Hlavními prvky v interiéru jsou hladký dřevěný strop vytvořený z biodesek se smrkovým povrchem, jehož rustikální vzhled je podpořen přiznanými spárami v hlavním obytném prostoru. Dřevěné obložení harmonicky ladí s podlahou z marmolea v odstínech šedé a krémové. Schodiště navrhli architekti z běleného dubu, aby se vizuálně přiblížilo designu stropu. Barevnost vybavení byla zvolena strohá a nadčasová. V interiéru převládá kombinace černé a bílé, doplněná nerezovými prvky a barevným akcentem v různých odstínech fialové. V podkroví byl použit dřevěný obklad jako oddělení prostoru šikmin a vytvoření úložných prostor. Podlahovou krytinu v ložnicích tvoří opět marmoleum, v dětských pokojích ve veselých barvách, v ložnici rodičů pak v decentních odstínech.

Projekt domu

Projekt rodinného domu vznikal v programu Allplan. Autoři využili jeho prostředí především pro tvorbu architektonické studie. Investorům byly prezentovány mnohé varianty 3D hmoty s jednoduchým 2D výstupem půdorysů a tabulek místností. Projektanti ARCHCON atelieru ocenili i modul GEO pro tvorbu modelu terénu podle geodetického zaměření. Zpracování dokumentace pro stavební povolení a prováděcí dokumentace vycházelo z 3D modelu, avšak vlastní výkresy byly zpracovány již jako klasické 2D výkresy. Externí spolupráce se specialisty fungovala na bázi exportů a importů dwg. Detailní model vytvořený v programu Allplan tvořil také základ pro vizualizace, které ještě následně prošly finalizací v dalším softwaru.

Decentní barevné kombinace s jemnými kontrasty materiálů, prosvětlený interiér a kontakt se zelení dělají z tohoto domu ideální místo pro rodinné bydlení.