Dům plný barev

Čtvrtek, 6. Leden 2011 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Protáhlá forma rodinného domu odráží invenční řešení komplikované dispozice celé stavby. Zvnějšku vlídný minimalistický vzhled nechává jen slabě tušit, co může být skryto uvnitř. Pojďte dál a vyslechněte inspirativní dialog syrovosti betonových tvárnic se škálou sytých barev. Bydlení se může proměnit též v temperamentní činnost!

stempel & tesar architekti, Rodinný dům Lety u Dobřichovic – foto © Fotes
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Ján Stempel, Jan Jakub Tesař
Ateliér stempel & tesar architekti
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Lety u Dobřichovic
Ulice, číslo V Loužích 97
PSČ 252 29
Datum projektu 2008
Datum realizace 2010
Užitná plocha 97.00m2
Zastavěná plocha 114.50m2
Plocha pozemku 887.00m2
Poznámka

Rozměry pozemku: 9 × 60 m

U rodinného domu v Letech u Dobřichovic byla nízká cena téměř nezastavitelného pozemku vykoupena velmi komplikovanými zastavovacími podmínkami. Parcela byla výzvou a atmosféra údolí Berounky působila okouzlivě. To také motivovalo studio Stempel & Tesař architekti nákup investorovi odsouhlasit. Pozemek je úzký pouhých devět metrů. Nadto se nachází v pásmu protipovodňové ochrany, což stanovilo předpoklad umístění všech obytných místností do patra. O to krásnější je však výhled na Berounku z obývacího pokoje.

Při výběru parcely architekti ještě netušili, že komplikovanější než pozemek, budou požadavky investora. Ty se každou konzultací proměňovaly, což bylo z části způsobeno i měnící se situací v rodině. Po odsouhlaseném projektu přišly zásadní změny a ve finále i druhá nová studie. První návrh počítal s kompletně otevřeným přízemím, dům byl pojat jako vznášející se dřevěný vagón na ocelové konstrukci. Druhý návrh již počítal s využitím přízemí pro technické místnosti, garáž a prostor pro občasné bydlení.

Konstrukce byla nakonec navržena z betonových tvárnic, které na rozdíl od projektu, kde se měl plášť zateplovat a obkládat silbonitovými deskami, byly z vnější strany zatepleny a omítnuty. Interiér nedoznal žádných změn, takže pohledové betonové zdivo v kontrastu s barevnými plochami dveří a vestavěného nábytku i přes svou syrovost povrchů vytváří velice příjemné a intimní prostředí pro bydlení.