Huvimaja Utu - Altán Závoj

Pátek, 16. Březen 2012 - 8:00
| Napsal:

V roce 2004 uspořádalo finské Umělecké centrum Salmela soutěž, jejímž cílem bylo najít nové pohledy na výstavbu altánu, který bude na esteticky vysoké úrovni a zároveň využije jako hlavní stavební materiál finské dřevo. V porotě tehdy zasedal např. Juhani Pallasmaa a jedním z vítězů byl tento projekt architekta Sami Vikströma.

Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Sami Vikström
Světadíl Evropa
Země Finsko
Město Mäntyharju
Ulice, číslo Salmela Art Centre
Datum realizace 2004

Záměrem návrhu tohoto altánu bylo vytvořit letní úkryt s minimální spotřebou materiálu a s velmi jednoduchou, levnou dřevěnou konstrukcí. Návrh je založen na minimalistickém srovnání kontrastních materiálů chaty a verandy, které mají přesně stejný archetypální tvar.

Veranda je zakryta lehkou průsvitnou síťovinou určenou pro venkovní použití. Napnutá síťovina filtruje sluneční světlo a vytváří dojem bezpečného úkrytu, přičemž umožňuje vizuální kontakt s okolím. Posezení na verandě je tak zároveň uvnitř i venku. Konstrukce stěn a skleněná střecha jsou skryty mezi vrstvami tkaniny.

Samotná chata, která na rozdíl od verandy poskytuje více soukromí, je pokryta šindelem. Chatu lze s verandou propojit anebo ji od ní oddělit širokými dvojitými dveřmi.

Celá stavba byla přepravena v jednom kuse na malý výběžek u rybníka v blízkosti finského Uměleckého centra Salmela. Dehtem potažené šindele byly připevněny až přímo na místě tradičním způsobem.