Let nad Žilinou

Pátek, 12. Srpen 2016 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva. Překlad: Václav Pavlík

Pozoruhodný počin vznikl na kopci Straník nad Žilinou. Na místě oblíbeném bezmotorovými letci i turisty vznikla jednoduchá subtilní lávka s přístřeškem s okouzlujícím výhledem do okolí.

2021 architekti, LABAK, Lávka a prístrešok na Straníku – foto © Jana Makroczyová
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Peter Lényi, Ondrej Marko, Marián Lucký, Michal Marcinov, Andrej Badin, Zuzana Demovičová
Ateliér 2021 architekti, LABAK
Stavebník Oblastná organizácia cestovného ruchu Malá Fatra
Světadíl Evropa
Země Slovensko
Město Žilina
Suma 71 590.00
Měna EUR
Datum projektu 2015
Datum realizace 2015
Poznámka

Foto © Jana Makroczyová

Straník je kopec s vynikajícím výhledem na Žilinu. Pěšky se na něj dostanete za pár minut z městské části Zástranie, po downhillové cyklotrati jste dole ještě rychleji. Okolo 10.-12. století před naším letopočtem tu vzniklo hradiště Vyšinné, díky čemuž je vrchol kopce vymezený zbytky obvodové fortifikace a je v režimu národní kulturní památky. Zatím tu neproběhl komplexní archeologický průzkum, ale to je snad jen otázkou času. Od roku 1934 se vrchol kopce používá pro bezmotorové létání, je to stále jedna z top lokalit na Slovensku. Jsou tu dva vysílače – s výškami 18 a 30 metrů. V okolních lesích se těží dřevo.

Navrhujeme subtilní lávku, která má ambici organizovat pohyb turistů kontrolovaně, bokem od letců a aspoň trochu ulehčovat přístup na vrchol kopce návštěvníkům s omezenou schopností pohybu. Lávka jemně levituje nad terénem, je s ním v minimálním kontaktu, jen prostřednictvím zemních vrutů. Kousek před vrcholem je přerušená, kvůli potřebě umožnit přejezd těžebním vozidlům. Na konci čeká nový přístřešek a lavička při symbolickém hřbitově letců s výhledem na Malou Fatru.