Měděný VDV Dům

Čtvrtek, 27. Srpen 2015 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Dalším zástupcem architektury, která ve svém výrazu užívá měď, je rodinný dům od belgického architektonického studia. To do návrhu umně začlenilo všechny požadavky, a tak dnes ve městě Destelbergen stojí další neobyčejná stavba.

GRAUX & BAEYENS architects, VDV Dům, Gent - © Filip Dujardin
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Ateliér GRAUX & BAEYENS architecten
Světadíl Evropa
Země Belgie
Město Destelbergen
Ulice, číslo Desiré Fievéstraat 34
PSČ 9000
Datum projektu 2011
Datum realizace 2014
Zastavěná plocha 550.00m2
Plocha pozemku 2 030.00m2
Materiál

Projekt tohoto rodinného domu ovlivnila také místní regulace staveb, která projekt vedla k typologii "podkrovních prostor", aniž by se uchýlil k všudypřítomným střešním oknům a světlíkům. Místo toho vznikla geniální dekonstrukce lidové architektury, rozštěpená prasklinami velkorysého prosklení, které oběma podlažím poskytuje diskrétní výhled. Jak vysvětluje Basile Graux, hlavním bodem koncepce se ukázal měděný obklad, sjednocující stěny a střechy.

Tento samostatný rodinný dům se nachází v Destelbergenu, nedaleko belgického města Gent. Nachází se v blízkosti zříceniny hradu, zničeného za druhé světové války; část jeho hradeb stále stojí jako tiché historické připomenutí.

Dům VDV vypadá současně povědomě i zvláštně. Základní hmota, skládající se z přízemí a prvního patra v sedlové střeše, nepřímo odkazuje na známé archetypy, jako jsou venkovské usedlosti nebo stodoly. Současně je však jednoduchost hmoty rozbita velkými skleněnými fasádami, navazujícími vztahy s okolními stromy a památkovými hradbami.

Povinné požadavky územního plánu pro pozemek vyžadovaly, aby byl dům koncipován jako jediný pavilon. Naše řešení je v podstatě zahradním domem bez průčelí nebo zadní části, místo nich má dvě stejné fasády a 360 stupňové využití celého pozemku.

Neošetřený měděný plášť bude v průběhu let průběžně měnit barvu, z počáteční jasně zářivé až po hnědou a nakonec zelenou. To dává projektu poetickou nestálost, ladící s proměnlivými odrazy okolních stromů v prosklených fasádách.

Další příklady použití mědi najdete na adrese www.copperconcept.org