Minimalistický dům z betonu si pohrává s otevřeností a uzavřeností prostoru

Středa, 1. Srpen 2018 - 0:10
| Napsal:

Minimalistický rodinný dům v Portu se zakládá na prostorovém kontrastu uzavřenosti a otevřenosti. Monolitický betonový kvádr narušují pouze velké prosklené otvory, které propojují obytnou část domu se zahradou. 

Casa no Porto, João Vieira de Campos © Nelson Garrido, www.ngphoto.com.pt
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor João Vieira de Campos
Světadíl Evropa
Země Portugalsko
Město Porto
Datum projektu 2015
Datum realizace 2017
Užitná plocha 280.00m2
Poznámka

Foto: Nelson Garrido

Dům se nachází v bohaté čtvrti Serralves západně od městského centra. Při pohledu z ulice působí jako uzavřený trezor z betonu bez jakéhokoli fasádního dekoru. Portugalský architekt João Vieira de Camposse soustředil na precizní zvládnutí stavebních detailů a materiálovou čistotu budovy.

Od posuvné brány vede k domu dlážděná cesta, která ústí do prostorné garáže pro dva automobily. Zbylou část přízemí zabírá malá pracovna a kuchyň s obývacím pokojem, které jsou přímo propojeny s okolní zahradou. Patro pak patří čtveřici soukromých ložnic s toaletou a prádelnou.

Architekt se při návrhu rodinného domu snažil podle vyjádření pro magazín Dezeen dosáhnout „rovnováhy funkčního a objemového vztahu s bezprostředním okolím“. Za kamennou zdí u příjezdové komunikace navrhl Vieira de Campos také malý samostatný objekt sloužící jako skladovací a technický prostor. I ten je tvořen výhradně betonem.

Ani v interiérech nenajdeme nic navíc. Všem pokojům dominuje bílá barva stěn a vestavěného nábytku, která kontrastuje s podlahou z tmavého dřeva. Rozměrné okenní otvory na celou výšku stropu přivádějí dovnitř domu nadstandardní množství slunečního světla, které lze regulovat pomocí lehkých vnitřních rolet.  

Barevný svět architektury.

Klíčová slova: