Monolitický krystal z betonu. Rodinný dům v malé německé obci vystupuje ze svého okolí

Čtvrtek, 27. Září 2018 - 0:16
| Napsal:

Architektonické studio Steimle Architekten navrhlo do klidné obce nedaleko německého Stuttgartu tvarově netradiční rodinný dům s názvem E20. Objekt ve tvaru krystalu v sobě ukrývá prakticky zařízené pokoje, které na sebe navzdory rozmanitě řešené dispozici plynule navazují. Důležitou roli hraje v projektu beton, který vytváří minimalistický a zároveň robustní charakter domu.

Rodinný dům E20, Steimle Architekten BDA © Brigida González
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Ateliér Steimle Architekten BDA
Světadíl Evropa
Země Německo
Město Pliezhausen
PSČ 72124
Datum realizace 2017
Užitná plocha 258.00m2
Materiál

Třicet kilometrů jižně od německého Stuttgartu v malé a klidné obci Pliezhausen stojí objekt, který vypadá, jako by přiletěl z jiné planety. Netradiční rodinný dům podobný kosmickému plavidlu navrhlo stuttgartské studio Steimle Architekten, jehož projekty se většinou vyznačují minimalistickým pojetím a odhalenými materiály. Těmto charakteristikám se nevymyká ani zmiňovaný dům v Pliezhausenu s robotickým označením „E20 Wohnhaus“.

Dům se na první pohled od okolní zástavby odlišuje neobvyklými křivkami. Svým půdorysným řešením ve tvaru šestiúhelníku stavba kontrastuje s okolními domy konvenčních tvarů a stává se výrazným solitérem. Skulpturální dojem ze stavby umocňuje také sbíhání šikmých ploch střechy s jemně svažitým terénem. Neobvyklé pojetí stěn domu, které by se na první pohled mohlo jevit neprakticky, umožňuje budovu otevřít okolí a nabídnout tak jejím obyvatelům výhledy na zdejší lehce zvlněnou krajinu.

Betonový monolit narušují pouze horizontální okenní otvory, které se zakusují do 50 centimetrů tlusté stěny z izolačního betonu. Povrch fasády definuje znatelná struktura dřevěného bednění, zatímco povrch stěn v interiéru je téměř dokonale hladký s jemně znatelným dělením na jednotlivé bloky. Barevně neutrální interiéry doplňují teplé odstíny masivního dřeva použitého na podlahách a vybavení.

Šestiúhelníkový půdorys a lichoběžníkové uspořádání stěn přineslo architektům možnost rozmanitého návrhu vnitřní dispozice. Ze vstupního podlaží navazujícího na úroveň zahrady vede úzké schodiště do hlavního obytného patra, kde na velký prostor obývacího pokoje s kuchyní a jídelnou navazují z obou stran ložnice a dětský pokoj. Díky šikmým konstrukcím získaly všechny místnosti zcela novou dynamickou atmosféru. Těsný prostor se střídá s luxusní otevřeností, na velkorysé rozšíření navazuje nečekané stístění. Rodinný dům E20 je nekonečným dialogem protikladů, hrou tvarů, krystalem z betonu.

Tento článek vznikl za podpory společnosti Českomoravský beton v rámci popularizace tématu "Beton v architektuře".

Českomoravský beton, a. s., je holdingovou společností, která prostřednictvím vlastních betonáren a dceřiných společností dodává transportbeton v široké škále pevnostních tříd a druhů na území České republiky a Slovenska. Skupina, jejíž vznik spadá do počátku 90. let minulého století, v současné době provozuje 85 nově postavených nebo zrekonstruovaných betonáren, které mají zavedený systém managementu kvality, systém managementu hospodaření s energií a splňují nejpřísnější ekologická kritéria. Celá skupina – holdingová společnost a její dceřiné společnosti, historicky označované ve svém názvu TBG – vystupuje na trhu ČR pod jednou společnou obchodní značkou Českomoravský beton.