Prořezaný dům na hraně svahu

Pondělí, 30. Říjen 2017 - 0:15
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Na parcele obklopené zelení vznikl rodinný dům, jehož hlavní charakteristikou jsou rozměrné prosklené plochy, které přinášejí sluneční světlo do interiéru. Dům se zároveň nachází na samé hraně svahu a nabízí tak výhledy do údolí řeky Rýn.

Rodinný dům Seeheim, Fritsch und Schlüter Architekten © Fritsch und Schlüter Architekten, Středisko mědi
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Ateliér Fritsch und Schlüter Architekten GmbH
Světadíl Evropa
Země Německo
Město Seeheim-Jugenheim
Datum realizace 2010
Materiál

Svah, na kterém je dům situován, se nachází v obytné lokalitě uprostřed přírody, odkud se otevírají výhledy do údolí řeky Rýn. Architektonický vzhled domu s lomenicemi vyplývá z požadavků územního plánu a byl tematicky pojat jako monolitická konstrukce, která zasahuje za okraj svahu.

Velmi proměnlivého vzhledu domu při pohledech z různých stran bylo dosaženo pomocí čtyř velkých „zářezů“- prostorů napříč rohovými částmi. Vertikální „výřezy“ z tělesa domu, tedy plochy s celoplošným zasklením střechy nad jídelnou a schodištěm, spojují přízemí s horním patrem. Byly vytvořeny co největší panoramatické otvory, aby bylo možné plně ocenit velkolepý výhled – což je podstatná kvalita pozemku a potažmo i celé stavby.

Nutným předpokladem pro maximalizaci otevřené části, respektive, pro minimalizaci částí tělesa domu, které zůstávají uzavřeny, bylo spojení střechy a fasádních panelů tak, aby vytvářely homogenní vzhled. Variabilní použití a konstrukční možnosti mědi umožnily jednak to, aby panely střechy vytvořily plně funkční nepropustnou střešní rovinu, a na druhé straně bylo možné dosáhnout monolitické podoby domu ve formě abstraktního geometrického tělesa s ostrými okraji.

Střecha a vnější plochy zdí jsou pokryty velkými měděnými, částečně zoxidovanými kosočtverci, při použití tradiční technologie zavěšování - tyto plochy jsou v kontrastu s bílými plochami uvnitř. Zvláštní pozornost byla věnována detailům, zvláště co se armatur a přechodových ploch týká. Ty byly vyrobeny tak, aby přesně lícovaly s měděným obkladem, přičemž zajišťují ventilaci po celé ploše zadní strany.

Svou prolamovanou plochou antracitové barvy dům zapadá do okolní zeleně v lokalitě na okraji města. Souvislé bílé „vykrojené plochy“ strukturují plán přízemí a vytvářejí plynulý přechod mezi exteriérem a interiérem. Volba mědi jako materiálu pro střechu a panelování fasád přispívá k dlouhodobé stálosti podoby domu.

Další příklady použití mědi najdete na adrese www.copperconcept.org