Rekonstrukce oživila prvorepublikovou vilu českého funkcionalisty Karfíka

Pátek, 23. Březen 2018 - 0:38
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Architekt Adam Rujbr se svou kanceláří zrekonstruoval cenou funkcionalistickou vilu, kterou na konci třicátých let realizoval významný architekt Vladimír Karfík. Nový zásah naplno respektoval historii domu. Došlo ke zvětšení oken a odstranění některých vnitřních příček, aby se zvětšil prostor pokojů.

Rekonstrukce vily Propast, Adam Rujbr Architects © Lenka Hatašová
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Adam Rujbr, Michal Grošup
Ateliér Adam Rujbr Architects
Zodpovědný projektant
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Hradec
Datum projektu 2012
Datum realizace 2013
Užitná plocha 133.00m2
Zastavěná plocha 81.00m2
Plocha pozemku 3 290.00m2

Tento rodinný dům byl původně postaven v roce 1938 předním československým funkcionalistickým architektem Vladimírem Karfíkem (autor např. Baťova mrakodrapu ve Zlíně).

Rekonstrukce byla realizována pro klienta ve středních letech podnikajícího v médiích, který se do objektu staré funkcionalistické vily a jeho krásného okolí ihned zamiloval a bez velkého rozmýšlení objekt koupil.

Hlavním záměrem bylo zrekonstruovat dům s respektem k původnímu architektonickému řešení, neboť to bylo ve své době velmi nadčasové a i dnes je toto řešení velmi funkční a aktuální.

Velikost domu byla naprosto respektována; nebylo třeba nic přidávat ani demolovat. Jediným větším zásahem je použití větších formátů zasklení umožňující velkorysé otevření domu do zahrady. Většina oken je francouzského typu s minimální šířkou parapetu.

Některé dělicí příčky menších pokojů byly vybourány, aby došlo k odlehčení a zvětšení prostoru. Barevně je vila pojata jako čistě bílá kostka s výklenkem verandy a střešní terasy, která je posazena na stávajícím kamenném soklu. Vše je tak řešeno s ohledem na původní funkcionalistický styl.