Rodinný dům Všechovice

Úterý, 24. Leden 2012 - 2:00
| Napsal:

Dvoupodlažní rodinný dům v blízkosti obce Všechovice u Tišnova je nízkoenergetická stavba, chytře zakomponovaná do svahu ohleduplně v souhře s okolní krajinou.

Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Ateliér Adam Rujbr Architects
Zodpovědný projektant
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Všechovice u Tišnova
Datum projektu 2006
Datum realizace 2009

Rodinný dům je navržen na území pro tento účel vymezeném. Umístění je předurčeno především svažitostí terénu a ochranným pásmem lesa z těsného sousedství.

Jde o samostatný objekt, který je dominantou v krajině. Je navržen s respektem k přírodě a krajinným poměrům. Díky velkému svahování terénu je stavba zapuštěna tak, že hlavní vstup je situován z 2.np a 1.np nabízí možnost zpřístupnění dřevěných teras. Dům je cíleně orientován tak, aby byla docílena teplotní pohoda co nejsnazší cestou. Objekt vyhovuje požadavkům pro nízkoenergetické stavby.

Architektonické řešení

Záměrem architekta bylo navržení rodinného domu tak, aby byly splněny požadavky investora a aby byl objekt řádně zakomponován do krajiny. Objekt je jednoduchého půdorysného tvaru rozměrů přibližně 16,8 x 11,5m s plochou střechou a atikami, které napomáhají tvořit dobré hmotové proporce celku. Architekt zohlednil orientaci ke světovým stranám a dispozičně navrhl optimální rozmístění místností dle funkcí.

Dispozice

V přízemí je obytná místnost, kterou tvoří propojený kuchyňský kout, jídelna a obývací pokoj s krbem. Dále sauna, přes kterou je přístup do skladu, WC, technická místnost, sklad potravin a schodiště. V patře je tzv. klidná zóna tvořená dvěma pokoji, ložnicí, šatnou a koupelnou, přístupnou jak z šatny tak z chodby. V patře je situována garáž pro dva automobily. Příjemné je propojení z vnějším terénem, jak přes terasu v přízemí, tak přes hlavní vstup na příjezdovou rampu.

 

Projekt vznikl s využitím ARCHICADu.