S velkým nadhledem

Úterý, 8. Listopad 2016 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Návrh domu pro fotografa od Zábran Nová architekti pracuje s motivem věže. Věž na hraně lesa šplhá za sluncem a umožňuje dokonalé pozorování krajiny, obzvlášť z pracovny v posledním patře. Vertikalitu umocňuje svislé členění fasády, která je u lesa samozřejmě dřevěná.

Zábran Nová architekti, Rodinný dům/věž Čižice – foto © Jana Labuťová / Jiří Vaněk
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Tereza Nová, Jiří Zábran
Ateliér Zábran Nová architekti
Generální dodavatel GASYS
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Čižice
PSČ 332 09
Datum projektu 2013
Datum realizace 2015
Užitná plocha 123.00m2
Zastavěná plocha 107.00m2
Plocha pozemku 1 348.00m2
Poznámka

Foto © Jana Labuťová, Jiří Vaněk

Jednogenerační rodinný dům se nachází na okraji obce Čižice u Plzně, na hranici lesnatého kopce. Inspirací byla odstraněná chata na pozemku a stavebník, který tráví hodně času pozorováním přírody. Na hranici lesa nad vsí jsme chtěli raději posed než vesnický dům. Raději dřevo než cihlu. Raději vertikálu než horizontálu.

Uvnitř věže jsme se soustředili na práci se světlem. Dům s východní orientací tak díky věži zachycuje do interiéru i západní sluníčko z vyšších pater. Obytné prostory jsou ve věži, zázemí je částečně zapuštěné ve svahu. Věž díky tomu působí subtilně při pohledu od lesa do krajiny. Celá koncepce je korunována střešní pracovnou a vyhlídkou zároveň.

Dům hovoří jasnou dřevořečí v exteriéru i interiéru. Hlavním konstrukčním materiálem je smrk. Byl použit na nosnou konstrukci, impregnovaný pak na fasádu a v interiéru ve formě bělených biodesek.