Sofistikovaná sportovní hala St. Martin

Čtvrtek, 10. Září 2015 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Když nad rakouským Villachem zapadá Slunce, místním musí připadat, že není pouze to jedno, ale že jsou dvě, to druhé přímo u nich ve městě. Měděná fasáda zdejší sportovní haly totiž dokáže pěkně zářit, ale zároveň propouštět světlo dovnitř. Společně se teď podívejme na to, jak hala vypadá.

Dietger Wissounig Architekten, Sportovní hala St. Martin - foto © Paul Ott
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Ateliér Dietger Wissounig Architekten
Světadíl Evropa
Země Rakousko
Město Villach
Ulice, číslo St. Martiner Straße 11
PSČ 9500
Užitná plocha 3 170.00m2
Materiál

Rakouská jednoduchost

Tento zdánlivě jednoduchý měděný a skleněný kvádr v rakouském městě Villach je elegantní a sofistikovanou realizací typologie sportovní haly. Svůj oceněný projekt popisují Dietger Wissounig Architekten.

Tuto novou sportovní halu používá sousední střední škola i různé sportovní kluby a je také vhodná pro mezinárodní turnaje míčových her. Podlouhlá stavba vede téměř rovnoběžně s ulicí, což jí poskytuje silnou přítomnost na veřejnosti, chrání venkovní sportovní hřiště za ní a zachovává stávající parkovací místa na severozápadní straně.

V přední části budovy je hlavní vchod s malým nádvořím. Řada stromů a přidaných parkovacích míst slouží jako nárazníkové pásmo vůči rušné ulici. Třípodlažní budova je zanořena čtyři metry pod úroveň ulice, což umožnilo vytvoření přímého podzemního přístupu do školy a umožnilo to také realizaci hlavní haly s celkovou výškou 11,8 m ve formě, která splňuje požadavky rozvoje města.

SVĚTLÉ BARVY INTERIÉRU

V kontrastu s průhlednou měděnou fasádou na černém pozadí dominují interiéru světlé barvy: podlaha a stěny tělocvičny jsou z dubové palubovky, zatímco všechny ostatní povrchy - dokonce i podlahy - jsou krémově bílé. Vzniká tak příjemná atmosféra, kdy sportovní vybavení a osvětlení pod stropy zůstávají v pozadí. Celá technologie ventilace je integrována do stěn.

Geotermální předehřívání přiváděného vzduchu zajišťuje společně s rekuperací tepla ventilačním systémem a odpovídající izolací vysokou úroveň energetické účinnosti, takže roční spotřeba tepla na vytápění je jen 16,9 kWh/m².

Další příklady použití mědi najdete na adrese www.copperconcept.org