Studio Chybík+Krištof dokončilo první etapu rezidenčního projektu Tabulový vrch v Olomouci

Čtvrtek, 2. Leden 2020 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Soutěž na Vila Park Tabulový vrch vyhráli Chybík+Krištof v roce 2016. Hlavní kvalitou lokality nacházející se v atraktivní, a přitom klidné části Olomouce je její přírodní ráz. Místo je součástí Neředínského horizontu – jednoho z nejvýznamnějších přírodních útvarů, které tvoří hranici mezi městem a krajinou. Návrh navazuje na tento charakter a vytváří místo pro bydlení protkané vegetací, která s sebou přináší řadu kvalit v podobě příznivějšího klimatu, vysoké míry soukromí a v neposlední řadě kontinuitu zdejší biodiverzity.

Bytové domy v Olomouci, Chybík+Krištof © Ondřej Mundl
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Ondřej Chybík, Michal Krištof, Martin Holý, Ondřej Mundl, Lucie Skořepová, Matěj Štrba, Ondřej Švancara, Victor Cojocaru
Ateliér CHYBIK+KRISTOF Architects & Urban designers
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Olomouc
Datum projektu 2016
Datum realizace 2019
Plocha pozemku 50 000.00m2
Poznámka

Celkový počet bytů: 336 Počet komerčních jednotek: 4

Prostorový koncept souboru o celkovém počtu 336 bytů na ploše pěti hektarů je založen na pěti samostatných blocích uspořádaných kolem centrálního veřejného parku, při vstupu do území doplněného o obchody v parteru a novou zastávku MHD. Park svojí otevřeností zajišťuje pěší prostupnost a napomáhá dobré orientaci v celém území. Každá z pěti etap je tvořena skupinou viladomů na společné podnoži, tvoří tak samostatný celek s vlastním vnitroblokem – poloveřejným prostorem, který slouží převážně obyvatelům dané etapy a přirozeně rozvíjí jejich komunitní život. Nadzemní podlaží viladomů obsahují byty v maximálním počtu tři na podlaží. Společný vchod a prostory tedy sdílí šest až devět bytů, díky čemuž je zaručena vzájemná sounáležitost ke společným částem domu. Téměř každý byt v území má velkorysou lodžii, příčně provětranou dispozici, ideální orientaci vůči slunci a výhled do parkové zeleně i soukromého vnitrobloku. 


Bytové domy v Olomouci, Chybík+Krištof © Alex shoots buildings

Přírodní charakter bydlení je dále rozvíjen v architektonické úrovni návrhu, a to především volbou materiálů, kdy jako hlavní výrazový prvek domů je použit obklad lodžií modřínovým dřevem bez povrchové úpravy.


Bytové domy v Olomouci, Chybík+Krištof © Alex shoots buildings