Švýcarský architekt Marc Angélil si postavil dům přímo pod nápisem Hollywood

Úterý, 27. Únor 2018 - 0:00
| Napsal:

Pod písmenem D nejslavnější místopisné cedule na světě bydlí ve vlastnoručně navrženém domě švýcarský architekt Marc Angélil. Stavba menších rozměrů vyniká velkolepou lokalitou, ale i otevřeným dvoupodlažním interiérem a specificky řešenou střechou.

Hollywood House, agps architecture / Marc Angélil, Sarah Graham © Michael Arden
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Marc Angélil
Ateliér agps architecture
Světadíl Amerika
Země Spojené státy americké
Město Los Angeles
Datum projektu 1991
Datum realizace 1993
Užitná plocha 185.00m2

Architekt egyptského původu Marc Angélil vystudoval architekturu na prestižní ETH v Curychu, kde také absolvoval doktorandské studium na výbornou. Jako pedagog působil na Fakultě designu Harvardovy univerzity a na Univerzitě Jižní Kalifornie v Los Angeles. V současnosti je profesorem na své alma mater, ETH v Curychu. Zároveň spoluzaložil architektonickou kancelář agps se sídlem v Curychu a Los Angeles.

Bydlení Marca Angélila, které navrhl se svou životní i pracovní partnerkou, je adekvátní jeho zkušenostem. Odvážné je už jen umístění stavby v členitém terénu proslulých Hollywood Hills v Los Angeles. Pozemek v prudkém svahu představuje sám o sobě značnou výzvu. Kromě toho se konstrukce domu musela řídit seismickými podmínkami dané oblasti a přísnými městskými i sousedskými požadavky. 

hollywood

Hlavní myšlenkou bylo postavit malý dům, který nebude nijak limitovaný svou netradiční lokací. Objekt ohraničují tři paralelní zdi, jež tvoří dvouúrovňovou zahradu a plošinu pro dům. Nejníže, na úrovni ulice, se nachází garáž. Samotná stavba s užitnou plochou 185 m² a otevřenými vysokými stropy je jednoduše celá ze dřeva.

Pozici architektonicky nejvýraznějšího prvku zastává střecha – konzola z ocelových nosníků zepředu uchycená pomocí napínacích kabelů. Celistvý obytný prostor spojuje prosklená stěna zdůrazňující „létající“ střechu. 

hollywood

O dalších projektech Marca Angélila se můžete dozvědět více na jeho plánované přednášce v CAMPu již tento čtvrtek, 1. března, od 19.30. Diskuzi, tentokrát na téma životního prostředí a udržitelné architektury, pořádá spolek KRUH v rámci přednáškového cyklu Jiná perspektiva.