V krajině Moravskoslezských Beskyd navrhl architekt Pavel Míček chalupu z betonu a modřínu

Čtvrtek, 21. Květen 2020 - 0:22
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Na jedné z odlehlých strání Moravskoslezských Beskyd vyrostla minulý rok "netradičně tradiční chalupa", jejíž návrh vypracoval zlínský ateliér Pavel Míček Architects. Podoba víkendového domu musela splňovat regulace CHKO Beskydy. Stavbu tvoří solidní betonový základ, na kterém se o sebe opírají dvě modřínové desky otevírající výhledy do krajiny. Zatímco spodní část v sobě ukrývá trojici ložnic, koupelnu, saunu a technické místnosti, patro nabízí především otevřený společný prostor obýváku, kuchyně a jídelny. 

Víkendový dům v Beskydech, Pavel Míček Architects © BoysPlayNice, výřez z fotografie
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Pavel Míček
Ateliér Pavel Míček Architects
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Datum projektu 2014
Datum realizace 2019

Výjimečné místo v jižní části Moravskoslezských Beskyd. V podstatě nezastavěná horská krajina. Výjimku tvoří pouze několik volně roztroušených usedlostí. Samotný pozemek z horní strany přiléhá ke zpevněné cestě a je tvořen divokou horskou loukou padající až do zalesněného, stinného žlebu s protékajícím potokem.

V prapůvodní horské atmosféře jsme také společně s klienty hledali těžiště návrhu. Proces to nebyl nijak snadný, neboť do něho významným způsobem promlouvala správa CHKO Beskydy se svými rigidními stavebními předpisy, které tvůrčí či inovativní přístup velmi komplikují. 


Víkendový dům v Beskydech, Pavel Míček Architects © BoysPlayNice

První myšlenky se nevztahovaly k prostoru a hmotě, ale k materiálu, který bude vyjádřením kontextu a klíčovým koncepčním vodítkem. Beton a modřínové dřevo. Jak minimálními prostředky nejlépe využít charakteristické vlastnosti těchto do značné míry kontrastních materiálů? 

Tíha a lehkost. Beton ztělesňuje těžkou dutou platformu, částečně zanořenou do zemského povrchu s takřka jeskynní atmosférou. Ukrývá modřínové kabiny ložnic a servisní prostory domu. Na tomto kusu skály jsme pak o sebe zapřeli dvě lehké modřínové desky, které mezi sebou svírají volně plynoucí prostor s otevřenými výhledy do horské scenérie.


Víkendový dům v Beskydech, Pavel Míček Architects © BoysPlayNice

Okolní nenarušená krajina kolem domu protéká takřka bez povšimnutí. Beton zešedne, poroste mechem, modřínové dřevo stárnutím získá šedostříbrnou patinu, přístupová pěšina z pískovcových kamenů se bude ztrácet v luční trávě.

Interiér domu je homogenní součástí celku a tvoří jeden kompaktní monolit.


Víkendový dům v Beskydech, Pavel Míček Architects © BoysPlayNice


Víkendový dům v Beskydech, Pavel Míček Architects © BoysPlayNice