Žít a pracovat v ZENovém světě

Čtvrtek, 31. Březen 2016 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Dvojice úzkých domů, které své minimální já odhalují skrz průhledné fasády - to je jedna z posledních realizací Petra Stolína. V Ruprechticích vedle sebe stojí jeho vlastní dům i ateliér, stavby sice funkčně odlišné, ale vzhledově téměř identické, obě pevné ve svých hranicích a přece v kontaktu s okolím. A navíc obě s takovým výhledem!

PETR STOLÍN ARCHITEKT, ZEN Houses – foto © Roman Dobeš
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Petr Stolín, Alena Mičeková
Ateliér PETR STOLÍN ARCHITEKT
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Liberec 14 - Ruprechtice
Ulice, číslo Trpasličí 1324
PSČ 460 14
Suma 2 200 000.00
Měna CZK
Datum projektu 2011
Datum realizace 2015
Zastavěná plocha 75.00m2
Poznámka

Foto © Roman Dobeš

Lokalita – příměstská část Liberce na okraji Jizerských hor s běžnou zástavbou rodinných domů.

Zadání – vytvoření typologie domů jednoduchého bydlení pomocí základních výrobních modulů SIP (Stuctural Insulated Panel).

Architektura – filozofie domů je založena na naprostém zjednodušení definice bydlení i výstavby. Objekty svým obvodem určují vnitřní prostor a jsou oproštěny od všech atributů klasického domu. V exteriéru obě hmoty oddělují tři venkovní pobytové prostory – veřejný, poloveřejný a soukromý. Díky kompozici na pozemku a velkému prosklení strategických průhledů je okolní krajina neustále přehledná. Interiér nepůsobí stísněně i přes vnější šířku domu 3 m, vnitřní prostor dále plyne směrem k výhledům. Obyvatelé mají vzájemný vizuální kontakt i mezi objekty a vnitřní atrium se stává pro ně dalším pokojem. Fasáda má působit jako jemná průsvitná vrstva nechávající tušit hmotu domu.

Konstrukce a technologie – celou konstrukci domu tvoří výrobní sortiment SIP panelů K-Kontrol, tzn. obvodové stěny, podlaha a střecha, vložené stropní konstrukce jsou z dřevěných komponentů, stejně jako druhá vrstva ploché střechy, domy jsou založeny na betonových mikropilotách, fasáda ze sklolaminátu je vynesena na dřevěném roštu, podlahy v provedení průmyslová penízková pryž, vnitřní stěny jsou opatřeny nátěrem a výstup do patra zajišťuje subtilní kovové schodiště.