Bytový dům Na Topolce

Úterý, 28. Červenec 2009 - 2:00
| Napsal:
Stavba roku 2009 [26/55] | Základním motivem návrhu nového bytového domu v příkrém jižním svahu je role prostředníka mezi výrazně měřítkově rozdílnými sousedními objekty. Svým dělením na menší objekty směrem k vilám dům získává měřítko souměřitelné s třípodlažními vilami na západě a celkovou hmotou pak reaguje na vysoký panelový objekt na východní straně.

Hlasujte o cenu veřejnosti!

Chcete-li hlasovat pro tuto stavbu, zašlete SMS hlas pro tuto stavbu ve tvaru:

SR 26

na telefonní číslo:

+420 731 350 683

Hlasovat můžete také prostřednictvím webových stránek www.stavbaroku.cz

 

Bytový dům Na Topolce se nachází v katastrálním území Podolí v Praze 4, v příkrém jižním svahu mezi ulicemi Ve Svahu a Na Topolce. Západně od pozemku začíná řada stávajících třípodlažních vil z 30tých let 20 století. Na východní straně sousedí pozemek s masivním devítipatrovým panelovým domem. Základním motivem návrhu nového bytového domu je role prostředníka mezi výrazně měřítkově rozdílnými sousedními objekty. Svým dělením na menší objekty směrem k vilám dům získává měřítko souměřitelné s třípodlažními vilami na západě a celkovou hmotou pak reaguje na vysoký panelový objekt na východní straně.

Jih a západ nabízejí pro většinu bytů slunce a originální výhledy. Byty v nižších podlažích jsou přímo spojeny s menšími zahradami nad podzemními garážemi. Objekt je komponován jako srostlice do sebe zaklesnutých hmot, z nichž většina má půdorysnou velikost stávajících vil a výšku čtyři až pět podlaží, která vytváří pravidelné terasy a balkony. Jednotlivé hmoty jsou směrem na jih maximálně prosklené. Nejvyšší hmota je zároveň základem fasády do ulice Na Topolce. Celá kompozice je usazena na členitou podnož z lomového kamene. Tento materiál naznačuje příslušnost podnože k terénu a zahradě. Objekt má tři obytná podlaží pod úrovní ulice Na Topolce, ve kterých jsou umístěny byty jednostranně orientované k jihozápadu a pět podlaží nad úrovní vstupu s vícestrannou orientací bytů. K bytům pod úrovní vstupu přiléhají nebytové prostory, které jsou osvětleny pomocí atria o hloubce dvou podlaží.


Zobrazit místo STAVBA ROKU 2009 na větší mapě

Dvojpodlažní garáže, které jsou umístěny pod celým objektem jsou přístupné z ulice Ve svahu v nejnižším místě pozemku. Garáže a sklepy jsou větrány pomocí pětipodlažního „anglického dvorku“ – prostoru mezi obvodovou konstrukcí suterénu domu a stěny zajišťující stavební jámu. Toto řešení také příznivě ovlivnilo otázku zajištění objektu proti spodní vodě.

Konstrukce objektu je navržena jako železobetonový vyzdívaný skelet, fasáda je zateplená kontaktním zateplovacím systémem s probarvenou omítkou, resp. obkladem z desek Max, vyzdívky jsou z Porothermu. Okna jsou dřevěná Euro s hliníkovými žaluziemi na jižní, východní a západní straně. Zábradlí je v kombinaci mléčného skla a kovu. Vytápění většiny bytů je pomocí zapuštěných podlahových konvektorů v kombinaci s deskovými těles. Nejvyšší podlaží mají vytápění podlahové.

Šafer Hájek architekti s.r.o. .

 26 / 55  Přihlášená stavba --> Postup do II. kola --> Nominace na titul
 Název:  Bytový dům Na Topolce
 Místo:  Na Topolce 1178/16, Praha 4
 Typologický druh:  Obytná budova
 Typ stavby:  Novostavba
 Autor:  Šafer Hájek Architekti s r.o.
 AED project a.s.
 Dodavatel:  AT DEVELOPMENT, a.s.
 Přihlašovatel:  Šafer Hájek Architekti s r.o.
 Investor:  AT DEVELOPMENT, a.s.