KOMA 2011: Soutěžní návrh #53

Pátek, 3. Únor 2012 - 1:00
| Napsal:

NÁVRH DOMOVA PRO SENIORY PRAHA STRAŠNICE SYSTÉMEM PROSTOROVÉ MODULACE

Podpořte své favority i v hlasování na Facebooku zde!

Přístup k místu

Pozemek není ledajaký -je to sídlištní džungle, neudržovaná zeleň, bující keře, stromy, tráva a zadní trakt sídliště. I taková místa jsou potřeba a tím, že stavbou narušíme tento velice specifický génius-loci, chceme vrátit obyvatelům alespoň něco. Necháváme celý dům s bydlením divoce porůst vším možným tak, aby lidé z okolních domů, kteří se doposud koukali do korun stromů, měli obdobný zelený výhled, a lidem uvnitř nabídnout prostředí domu v divoké městské přírodě. Kromě jiného, i péče každého z obyvatel domu o jeho vlastní zelený výsek fasády může být dobrou prací a vzhled domu se bude neustále měnit, ku prospěchu celého sídliště. Divokost neudržované zeleně je vystopovatelná v souvislém pruhu už od stanice metra Strašnická. Bylo by tedy škoda tento pruh oslabit.

Dnes je toto území nikoho také polopropustnou zkratkou z Gutovy do Průběžné ulice, nebo také z parkoviště k cestě, a tuto jen zdánlivě nedůležitou průchodnost nerušíme, ale ani ji vyloženě nepodporujeme, například vybudováním cesty podél domu. Sama se objeví, pokud bude potřeba. A místo na to ještě je. Zkratky, které vzniknou, samy fungují asi přirozeněji.

Přístup k domu

Vnitřní uspořádání klade důraz na rozmanitost, obývatelnost, živost, životaschopnost a detail. Chodba je základnám konceptem domu. Chodba není jen chodba, je to prodloužení obývací místnosti každého Z bytů. Je Široká, rozměrná a bohatá na zákoutí, kam umístím své oblíbené sofa, knihovnu nebo i kulečník. Slouží všem, je průchozí a bez dveří. Kouty a zálivy vznikají díky zubovitému řazení kontejnerů. To také směruje byty více k jižnímu slunci a omezuje výhledy na protější budovy, a naopak. Chodba je bohatě prosklena, ale doplněna o normálně otevíravá okna přiměřeného formátu. V předsíni každého bytu je i malé okno, aby se kontakt s obývací chodbou neztratil zavřením dveří.

Je to bytový dům s malometrážními byty pro samostatně obslužné občany důchodového věku s možností terénních služeb lékaře nebo sester. Byty mají bezbariérový vstup, vlastni sociální zařízení a kuchyňský kout. Celkem 4 byty jsou zcela upraveny pro osobu upoutanou na invalidní vozík. V blízkém okolí se nachází dostatek služeb i poliklinika, rehabilitace, obchody, atd.), proto nejsou integrovány do návrhu, a předpokládáme, že nikdo z obyvatel nebude vyžadovat stálou péči. V domě je evakuační kapacitní výtah.

Součásti návrhu je i obydlení velké nevyužité střechy výměníku, která se může proměnit v plácek s altánem, místem pro petanque atd.

Identita a pojmenování

Lidé s oblibou dávají místům a domům jména nebo přezdívky: Strašnický chlupáč, bydlení v pralese atd.