Martijn Veltkamp | Free Form Structural Design

Čtvrtek, 17. Duben 2008 - 6:53
| Napsal:
Digitální architekt míří i letos do Brna. V posledních dvou letech se vždy jedna z přednášek Digitálního architekta konala v Brně. Přednášky byly součástí programu odborné konference Den ocelových konstrukcí v Brně. V roce 2006 přitáhl pozornost posluchačů v Brně holandský architekt Kas Oosterhuis. O rok později pak statik speciálních konstrukcí Guillem Baraut ze španělské kanceláře BOMA. I letos se koná v rámci Stavebního veletrhu IBF 2008 Den ocelových konstrukcí. Martijn Veltkamp je jeden z jeho hostů a kromě samotné konference bude přednášet o den později také na půdě VUT v Brně a to již ve čtvrtek 24.dubna 2008 od 15 hodin.
Systém pro navrhování konstrukcí volných tvarůV posledních deseti letech se zvýšil zájem architektů o budovy volných tvarů. Ty, které byly postaveny, i přes jejich futuristický vzhled, mají standardní nosné konstrukce založené na konvenčních principech, protože neexistoval stavební systém, který by se pro takový typ budov hodil. Nosné konstrukce mohou být nyní plně a efektivně integrovány do návrhu staveb volných tvarů.

Jako student doktorandského studia architektury holandské technologické univerzita v Delftu navrhl a vyvinul Martijn Veltkamp inovativní a lehký koncept pro návrh a výrobu ocelových stavebních prvků pro zakřivené plochy budov, fasády a klenby s názvem Deltaribs. Navzdory velmi atraktivnímu vzhledu je použitý koncept velmi jednoduchý a používá již existující strojírenské a výrobní technologie. Univerzita hledá průmyslové partnery, kteří mají zájem o licenci na produkt.


Deltaribs
systém pro realizaci architektury volných forem, tzv. "free form"


Přednáška Martijna Veltkampa bude o konstrukčních systémech pro stavby nepravidelných tvarů s dvojitě zakřivenými povrchy, zkráceně pro stavby volných tvarů. Prezentované konstrukce nabízejí zcela novou volnost návrhu zakřivených fasád, přitom si však uchovávají racionalitu konstrukcí standardních. Metoda, díky které byly tyto konstrukce objeveny, může být použita v celé řadě materiálů.

Martijn Veltkamp dokončil svoji doktorskou výzkumnou práci na Technické univerzitě v Delftu (NL) v roce 2007 a v současné době pracuje jako statik v kanceláři Adams Kara Taylor (UK).


24. dubna 2008
v 15 hodin

Martijn Veltkamp
Free Form Structural Design


Aula Fakulty architektury VUT v Brně
Poříčí 5, Brno

Tiskněte i v letním semestru "aťák" zadarmoNa slevy tisku u partnera přednášek Copy General v zimním semestru si naši posluchači již zvykli. Tentokrát i v letním semestru bude probíhat akce s podtitulem "Tiskněte aťák zadarmo!". Znamená to, že i v létě budou moci posluchači vysokých škol zaměřených na architekturu a pozemní stavby navštěvovat přednášky Digitálního architekta a získají tak za svoji účast možnost vytisknout si svůj semestrální projekt zdarma!


Aktuální informace:
www.digiarch.cz; info [at] digiarch.cz">info [at] digiarch.cz

Pořádají:
e-architekt.cz, Fakulta architektury ČVUT v Praze

Ve spolupráci:
Česká komora architektů

Generální partner: Tondach

Hlavní partneři:
ArchiCAD 11, Autodesk, Copy General, Dimensio, HUECK HARTMANN

Partneři: F2 architekti
Projekt podpořili: PROSTOR
Mediální partneři: Computer Design, Era 21, KONSTRUKCE
Internetoví partneři: AVC-CVUT, STUDENT
Klíčová slova: