MVRDV | Tržní a obytná hala v Rotterdamu

Pátek, 2. Červenec 2010 - 2:00
| Napsal:
Rotterdamský starosta Ahmed Aboutaleb a městký rada Hamit Karakus oficiálně zahájili před pár měsíci výstavbu nové tržní haly v Rotterdamu. Oblouková hala, umístěná v centru města je naprojektována společností MVRDV a stavěna firmou Provast. Budova v sobě spojuje funkci veřejného tržiště a ubytovacího prostoru.

Projekt je realizován v místě, kde došlo k založení Rotterdamu, nedaleko historického Laurenského kostela a bude ukázkou nových urbanistických možností. Hala obsahuje parkovací prostory a je naprojektována tak, aby se v ní daly trávit i volné chvíle. Jedná se tedy o budovu se širokým uplatněním, která vychází ze snahy vytvořit nové prostory k bydlení.

Do stavby ve tvaru oblouku je začleněno 228 bytů, z toho 102 k pronájmu, obchody, restaurace, 1 200 parkovacích míst a podzemní supermarket. Všechny bytové jednotky budou mít balkón na vnější straně budovy a okno na straně vnitřní. Izolace zabrání veškerým nežádoucím efektům. Otevření na každé straně budovy o rozměrech 40 metrů do výšky i do šířky, bude kryté flexibilním závěsným průčelím, vyrobeným ze skla. To umožní maximální transparentnost a minimální podpůrnou konstrukci. Vnitřní část stavby bude sloužit jako tržiště.

Projekt o celkové rozloze 100 000 m2 je součástí regeneračního plánu Rotterdamského poválečného centra a má být dokončen v roce 2014. Stavební firma Provast má na starosti stavbu, Unibail Rodamco investoval v obchodech a restauracích a Housing Corporation Vesteda se bude starat o byty v pronájmu. Budova se tak stane přirozenou součástí města, s širokým společenským využitím.

 Název:  Rotterdam Market Hall
 Adresa:  Grotemarkt, Rotterdam, Nizozemí
 Investor:  Provast
 Autoři:  MVRDV
 Spolupráce:  INBO, Netherlands
 Konstrukce:  D3BN/ DHV, The Hague, Netherlands
 Zařízení:  Peutz & Associes Zoetermeer, Netherlands
 Akusitka:  Peutz & Associes Zoetermeer, Netherlands
 Instalace:  Techniplan
 Plocha:  100 000 m2
 Realizace:  2009 - 2014
 Předpokládané náklady:  € 175 000 000

Přeložil Vlastibor Čermák

Klíčová slova: