Architekti CZ: Ekologie a udržitelnost - 15. díl - Nalezený

Pondělí, 24. Srpen 2015 - 0:00
| Napsal:

Pro Pavla Nalezeného je trvalá udržitelnost věc samozřejmá a dokonce nutná.

Architekti CZ: Ekologie a udržitelnost - Pavel Nalezený

Jsou vám sympatické pojmy jako ekologie, udržitelnost a nízkoenergetičnost?
To jsou myslím přirozená kritéria každé aktivity. Udržitelnost je vlastně téma i pro fungování firmy. Když si koupím bavoráka, půjde moje firma ke dnu. Baví mě nacházet dobré i mezi tím, co třeba zbylo. A z toho upéct dobrý koláč. Výborným příkladem udržitelnosti je lednička. Kdosi řekl, že produktem kapitalismu je plýtvání. To je možná až drtivá pravda. Zajdeme si do obchodu, nakoupíme plný koš jídla, dáme ho do ledničky a po pár dnech leccos zase jen přemístíme do koše. Zkouším chodit do obchodu jinak a nakupovat tam jen to, co vařím ten den. Dělá mi radost, když je na noc lednička zas prázdná a nic nevyhodíme. Udržuji svou ledničku prázdnou. Je to přesný opak básničky Jáchyma Topola, kterou nazpívala Monika Načeva. Nekoupím si pack se čtyřmi saláty, z nichž dva vyhodím a dva tak tak sním.

Možná podobně to někdy funguje i s domy. Lidem, kteří mají na dům dva miliony, nebudu projektovat stavbu za čtyři. Když jim budou na konci ty dva miliony chybět, nebudou v domě šťastní. Mohu jim říct: „Nejde to postavit za míň než za tři miliony, jdete do toho?“ A když řeknou, že mají opravdu jen dva, navrhnu jim jiné možnosti. Můžeme upravit jejich současné bydlení nebo ten pozemek prodat a koupit něco jiného, kde to vymyslíme jinak. Ale důležité je na začátku pochopit, co vlastně ti lidé skutečně chtějí, a nenechávat zadání jen na nich.

Text byl převzat z knihy Architekti CZ / 20 rozhovorů, jejíž vznik byl podpořen grantem Studentské grantové soutěže ČVUT v Praze (č. SGS14/085/OHK1/1T/15 - Principy tvůrčí práce současných českých architektů).