Dánský umělec nechal potopit Le Corbusierovu vilu Savoye. Upozorňuje tak na globální problémy

Středa, 8. Srpen 2018 - 0:59
| Napsal:

Fjord Vejle v Dánsku se každoročně mění ve výstavní prostor festivalu Floating Art. Pod záštitou místního Vejle Musea je zde k vidění 10 plovoucích exponátů až do 2. září. Nejvýraznější projekt v rámci festivalu prezentuje sochař Asmund Havsteen-Mikkelsen. Ten nechal utopit model světoznámé vily Savoye od Le Corbusiera jako reakci na aktuální problémy ve společnosti.

Flooded Modernity, Asmund Havsteen-Mikkelsen © Floating Art 2018
Fotoalbum: 

Letošní 23. ročník festivalu Floating Art upozorňuje na globální společenské problémy, jako je migrace, klimatické změny, nedostatek vody nebo znečištění. Festival probíhá v létě, a to až do 2. září. Výstavu je možné si prohlédnout pěšky nebo přímo na vodě díky komentovaným lodním prohlídkám, kdy návštěvníci projíždí přímo vedle exponátů a navíc se jim naskýtá pohled na zdejší architekturu z jiné perspektivy.

Nejvíce pozornosti si získalo dílo sochaře Asmunda Havsteena-Mikkelsena, který se rozhodl s vodní hladinou konfrontovat jedno z nejznámějších děl „otce“ moderní architektury Le Corbusiera. Vila Savoye z roku 1931 patří k základním symbolům moderní architektury a ztělesňuje čistou formu oproštěnou od zbytečných ornamentů.

savoye

Model francouzské vily v reálné velikosti nechal umělec ve fjordu potopit jako manifestaci postoje k Brexitu a zvolení Donalda Trumpa prezidentem. Proto zvolil přiléhavý název exponátu „Flooded Modernity“, tedy „Zaplavená moderna“. Podle autora pětitunové dílo reprezentuje proces změny, kdy byly hodnoty moderny převálcovány technologiemi. Jako příklad uvádí právě podezření z internetové manipulace ovlivňující americké volby nebo rozhodnutí o vystoupení Spojeného království z Evropské unie.

„Myslím, že Rusové a Cambridge Analytica daly svou rafinovaností dostatečně najevo, že potenciál manipulace voličů na internetu je opravdu velký. Vzestup nových digitálních technologií spolu se smartphony umožňuje vznik úplně nových možností,“ komentuje ideové pozadí svého záměru Havsteen-Mikkelsen. „Vila Savoye představuje zhmotnění smyslu a využití kritického myšlení jako způsobu vytváření lepšího světa. Tyto základy moderny jsou nyní v ohrožení,“ dodává.

savoye